Ana SayfaEkonomiBakan Zeybekçi: İngiltere Avrupa Birliği’nden Çıktığı Gün Serbest Ticaret Ortağımız Olacak

Bakan Zeybekçi: İngiltere Avrupa Birliği’nden Çıktığı Gün Serbest Ticaret Ortağımız Olacak
B

-

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’den çok önemli açıklama geldi. Bakan Zeybekçi; Avrupa Birliği’nden kopuş aşamasında olan İngiltere’nin, birlikten ayrıldığı gün ticaret ortağımız olacağına vurgu yaptı.

Geçen baharda Avrupa Birliği ile yola devam edip etmeme konusunda referanduma giden İngiltere’de, sandıktan yola devam etmeme yönünde karar çıkmıştı. Bu karar neticesinde başlayan BREXİT (İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışı) süreci, İngiliz mahkemesinden çıkan karar ile kesildi. Şu anda meclis onayına sunulan söz konusu kararın onanması durumunda çıkış süreci kaldığı yerden devam edecek.

Bakan Zeybekçi: Avrupa Birliği ile Yolumuzu Ayırsak da Ticaret Yapabiliriz!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yaptığı açıklamada İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrıldığı gün, bu ülke ile serbest ticaret anlaşması imzalanacağını bildirdi.

Avrupa Birliği ile İngiltere’nin yollarını ayıracaklarını ön gördüklerini belirten Bakan Nihat Zeybekçi, bu durumun Türkiye’yi etkilemeyeceğinin altını çizdi. Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye bakışının da olumlu olmadığına vurgu yapan Bakan Zeybekçi; onların görüşlerine ve tavırlarına göre hareket etme mecburiyetimizin bulunmadığını ve Avrupa Birliği ile yollarımızı ayırmamız durumunda da birlik üyesi ülkeler ile ticaret yapmaya devam edebileceğimizin altını çizdi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi dış ticaret de ihracat ve ithalat rakamlarımızın kahir ekseriyetinin Avrupa Birliği ülkeleri ile gerçekleşmesinin, Avrupa Birliği’ne bağımlı ya da güdümlü olduğumuz anlamına gelmediğine vurgu yaptı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol