Ana SayfaEkonomiHamsi Fiyatları Tavan Yaptı!

Hamsi Fiyatları Tavan Yaptı!

-

Haftalardır ucuz seyreden palamut fiyatları şu günlerde nispeten yükselmeye başladı. Hamsi ise bir türlü ucuzlamadı. Karadeniz’de beklenen düzeyde hamsi yakalanamadığı için, hamsinin fiyatları bir türlü düşmüyor. Buna bir de hava muhalefeti eklenince hamsinin fiyatları tavan yaptı.

Geride bıraktığımız haftada Karadeniz’de fırtına hakimdi. Bir hafta boyunca balıkçılar denize açılamadı. Bu nedenle tezgahlarda ürün kalmadı. Balıkçıların denize açılmaya başladığı bu günlerde ise yeterli miktarda balık yakalanamıyor. Bu durum da direkt tezgahlardaki balık fiyatlarını etkiliyor.

Palamut Bolsa Hamsi Genellikle Az Olur!

Palamudun bu sene çok bol olması hamsiyi de vurdu. Palamudun bol olduğu senelerde hamsi genellikle az olduğundan ürünün fiyatı tezgahlarda tavan yaptı. Bol olduğu dönemlerde kilosu 5 liraya kadar düşen hamsi, şu anda 15- 20 lira aralığında satılıyor.

Genellikle küçük hamisinin kilogram fiyatı 15 lira düzeyinde seyrederken, büyük hamsinin fiyatı yer yer 20 liraya kadar çıkıyor. Yükselen fiyatlar nedeniyle zaten az olan ürüne tüketicilerde rağbet göstermiyor. Bu durumdan tüketiciler olduğu kadar balıkçılar da muzdarip. Zira az olan ürünün de satılamaması balıkçıları zor durumda bırakıyor.

Mezgit, İstavrit ve Çinekop da Tavan Yaptı!

Balıkçı tezgahlarında sadece hamsi değil, mezgit, istavrit ve çinekop gibi balıklarda da zor bulunuyor. Söz konusu balıkların da avlanmasının kısıtlı düzeyde kalmasından dolayı fiyatları artmış durumda. Hamsiden ağzı yanan müşterilerin diğer balık çeşitlerine yönelmesi de pek mümkün görünmüyor. Zira geçtiğimiz hafta yaşanan kötü hava koşulları diğer balıkları da vurmuş durumda.

Balıkçıların kazanamamaktan, tüketicilerin ise balık yiyememekten şikayet ettikleri ortamda havaların düzelmesi ile balık piyasasının da nispeten toparlanması bekleniyor. 5 senede bir bolluk sezonu yaşayan ve bu sene o sezon olan palamut, uzun zamandır fiyat açısından alınabilecek en uygun balık konumunda olmayı sürdürüyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,389BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler