Dünya Bankası’ndan Türkiye Açıklaması

0

Dünya Bankası işbirliği ile İZKA tarafından bu yıl 3. Düzenlenen İzmir Yabancı Sermayeli Firmalar Buluşması, Hilton Otel’de gerçekleşti. İzmir’in önde gelen yabancı sermayeli firmalarının üst düzey yöneticilerinin katılımı ile gerçekleşen buluşmada, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zutt önemli açıklamalarda bulundu.

Yoksul Sayısı Düştü

Türkiye ve Yabancı Sermaye konu başlıklı bir konuşma yapan Zutt, son 4 – 5 yıldır Türkiye’ni büyümesinin durduğunu dile getirdi. Büyüme oranının 4 yıl önceyle aynı olmasına rağmen yoksul sayısının düşmesine dikkat çeken Zutt, yoksul sayısının Doğu Avrupa’da daha yüksek olduğunu belirtti.

Son yıllarda Türkiye’ye gelen Suriyeli mültecilere dikkat çeken Zutt konuşmasında, son yıllarda Türkiye’ye 3 milyon Suriyeli mültecinin girdiğini ve bunların da  ekonomiye entegre edildiğinin altını çizdi.

Türkiye Kadın İstihdamında Zayıf

Konuşması esnasında Türkiye’deki işsizlik konusunda değinen Johannes Zutt, işsizlik oranının şu an istenen rakamlarda olduğunu dile getirdi. Türkiye’de çoğu kişinin ekonomiye katkıda bulunduğunu ifade eden Zutt, ayrıca dünya genelinde verimlilikte bir düşüş yaşandığının da altını çizdi. Son 15 yılda Avrupa’da başarılı çok sayıda Türk şirketinin olduğuna da dikkat çekti.

2001 yılında gerçekleşen tarımdan sanayiye geçişin Türk ekonomisine önemli katkıda bulunduğunu ifade eden JohannesZutt, bu geçişin şu an içi %80’inin tamamlandığını ifade etti. İş dünyasında kadınların yer alması konusunda Türkiye’nin Avrupa’nın gerisinde kaldığını ifade eden Zutt, bu eksikliğin kapandığında Türkiye ekonomisinin daha da büyüyeceğini dile getirdi. Şirketlerdeki iş gücünün azalması ile birlikte, iyi yetişmiş düşünsel kalifiye eleman ihtiyacına da dikkat çekti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın