Arap Odalar Birliği TOBB İle Birlikte Türk- Arap Ticaret Odasını Kurdu

0

Arap Odalar Birliğiyle Türk-Arap Ticaret Odasını kuran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ikili ilişkileri özellikle ticari ilişkileri geliştirmek için çok büyük bir adım attı. İmza töreninde açıklamalar yapan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu bu ortaklığın katılım gösteren bütün ülkeler için hayırlı olmasını temenni ettiğini söyledi.

Son yıllarda Araplarla olan ticaretin geliştiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Arapların yaptığı projeleri yakından takip ettiğini ve bu projeleri hayranlıkla izlediğini söyledi. Araplarla olan ticaretimiz 2000’lerden bu yana yaklaşık 8 kat arttı. Bunun rakamsal değeriyse 47 milyar dolar.

Bu çok büyük bir rakam umarım her yıl sağlıklı bir şekilde giderek katlanır. Özellikle turizmdeki artışın önemini vurgulayan başkan, Türkiye’ye gelen turist sayısında inanılmaz bir artış yaşanıyor. Şu anda bu rakam 3 milyona dayanmış durumda.

Değerli Arap topraklarında Türk İş Adamlarının da yatırımlar yaptığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, bu yatırımların da yıldan yıla ciddi şekilde arttığını sözlerine ekledi. Arap yatırımcıların da Türkiye yatırımı 10 milyar doları geçti. Türk İş Adamlarının Arap topraklarında Arap yatırımcılarla ortaklaşa yaptıkları yatırıma devam edeceklerini ve bu konuda oldukça istekli olduklarını söyledi. Biz de bu ortaklığı resmi olarak taçlandırmak için Türk-Arap Ticaret Odası’nı kurduk dedi.

Arap dünyasının yaklaşık 400 milyon nüfusa sahip olduğunu vurgulayan başkan, ekonomilerininse yaklaşık 3 trilyon dolar olduğunu ve bunun yüzde 95’lik kısmını dış ticaretin oluşturduğunu söyledi. Türkiye’nin ise 80 milyonluk nüfusuyla ve 350 milyar dolarlık dış ticaret hacminin olduğunu ve Avrupa’nın en büyük 10 ekonomisinden biri olduğunu sözlerine ekledi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın