Ana SayfaEkonomiOPEC Toplantısı Yaklaşırken Petrol Düşüşe Geçti

OPEC Toplantısı Yaklaşırken Petrol Düşüşe Geçti

-

Son 16 ayın en yüksek seviyelerinde dolaşan petrol, OPEC’in arz sınırlandırmalarını organize hale getirmek için 10 Aralık’ta düzenlemeyi planladığı toplantı yaklaşırken düşüşe geçmeye başladı.

New York borsasında vadeli petrol kontratları dört seans boyunca %15’lik bir oranla yükselişine devam etmesinin ardından %1.7 civarında bir düşüş yaşadı. OPEC Genel Sekreteri Mohammed Barkindo, Meksika ve Kazakistan başta olmak üzere 14 petrol üreticisi ülkeyi Viyana’da yapılacak olan toplantıya çağırdıklarını belirtti. 7 Aralık’ta ABD’deki Enerji Enformasyon İdaresi tarafından açıklanacak olan ham petrol stoklarının düşüşüne devam edeceği tahmin ediliyor.

Petrol fiyatlarının varıl başına 51 doları aşmasında, OPEC’in Ocak ayındaki günlük üretim miktarını 1.2 milyon varil daha az olarak belirlemesinin ve Rusya’nın günlük üretimi 300 bin varıl azaltacağını açıklamasının rolü büyük oldu. Şimdi ise OPEC’in Kasım ayında yaptığı yüksek miktarda üretimden sonra 8 yıl içindeki ilk arz kısıtlaması kararına riayet edilip edilmeyeceği merakla bekleniyor.

Bağımsız kaynak analisti David Lennox, piyasanın ilerleyen dönemde ABD’deki üretim artışını takip edeceğini ve bunun sürekli bir rekabete engel olacağını belirterek, OPEC’in arz kısıtlamasıyla ilgili kararlar alarak ilk aşamayı atlattığını, sonraki aşamanın ise bu kararlara uyulup uyulmaması olacağını söyledi.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü kontratları Nymex vadeli işlemler borsasında 0.87 dolarlık düşüşle 50.92 dolara geriledikten sonra tekrar yükselişe 51.31 dolardan işlem gördü. Pazartesi gün sonunda 20 sent yükselen kontrat, 51.79 dolara ulaşarak son 16 ayın en yüksek değerine ulaştı.

Şubat vadeli Brent petrol kontratları ise Londra’daki ICE Futures Europe borsasında 0.5 dolarlık bir düşüş yaşayarak 54.44 doloar seviyesine geriledi. Pazartesi gün sonunda 0.48 dolarlık bir yükseliş yaşayarak 54.94 dolar olan bu kontratlar da son 16 ayın en yüksek değerine ulaşarak kapanışı yaptı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler