Konut Kredisi Kullanılması Halinde Bankaların Tahsil Ettiği Masraflar!

Konut Kredisi Kullanılması Halinde Bankaların Tahsil Ettiği Masraflar! Konut Kredisi Masraflarına Genel Bir Bakış! Detaylar İçin...

Google Haberlere Abone Ol:

Konut Kredisi Masraflarına Genel Bir Bakış

Türkiye’de zamanında inşaat sektörüne verilen teşvikler ile inşaat sektörü büyük gelişmeler yaşamıştır. Bu gelişmeler ışığında konut talepleri artmıştır ve konut taleplerinin artmasıyla konut kredisi talepleri de artmıştır. Çünkü konut alımı için gereken nakit ihtiyacı fazla olduğu için karşılamak zor olmaktadır ve dolasıyla konut kredisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bankalar konut kredisi kullanan kişilerden faiz dışında bazı masraf ücretleri talep etmektedir. Konut kredisi masrafları kısaca kredi tahsis ücreti, ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti ve sigorta masraflarından oluşmaktadır.

Konut kredisi masrafları arasında yer alan kredi tahsis ücreti istisnai durumlar hariç tüm kredilerden alınmaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken konut kredi tahsis ücreti söz konusu kredinin binde 5’ini yasal olarak geçemeyeceğidir.

Konut kredisi masrafları arasından ekspertiz ücreti de yer almaktadır. Bankalar kredi taleplerini incelerken ekspertiz incelemesi üzerinden yapmaktadır ve kredilendirme oranını ekspertiz değeri üzerinden yapmaktadır. Ekspertiz ücreti ise bankalar tarafından kredi kullanan kişilere yansıtılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi masraflarından bir diğeri ise ipotek tesis ücretidir. Bankalar konut kredisinin kredi limitinin fazla olmasından dolayı kredi kullanandan teminat istemektedir. Bu istenen teminat genelde söz konusu binanın ipotek edilmesi ile karşılanmaktadır. Bankalar konuta ipotek tesis edilmesi sonucu ortaya çıkan ipotek tesis ücretini kredi kullanan kişilere yansıtmaktadır.

Konut kredisi masrafları arasında sigorta masrafları da yer almaktadır. Sigorta masrafları ise hayat sigortası primi, konut sigortası primi ve deprem sigortası (DASK) priminden oluşmaktadır. Genel olarak bankalar hayat ve konut sigortasını zorunlu tutmazken zorunlu deprem sigortasını zorunlu tutmaktadır. Bu sigorta primleri de banka tarafından kredi kullananlara fatura edilmektedir.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.