Ana SayfaSigortaBES Dolandırıcılarına Dikkat!

BES Dolandırıcılarına Dikkat!
B

-

Dolandırıcılar yurt genelinde binlerce BES üyesinin kişisel bilgilerini ele geçirdi. Bu bilgileri kullanarak ulaştıkları BES üyelerini otomatik katılım yalanıyla kandırarak paralarını almaya çalışıyorlar.

Her geçen gün yeni bir hileyle vatandaşların karşısına çıkıp paralarını gasp eden telefon dolandırıcıları, şimdi de Bireysel Emeklilik Sistemi’ni kirli emellerine alet etmeye başladılar. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yeni yılda yürürlüğe girecek olan otomatik katılım uygulamasını bahane eden dolandırıcılar vatandaşları sisteme kayıt edecekleri yalanını söyleyerek 100 ile 1000 TL arasında değişen ücretler istiyorlar.

Dolandırıcıların, BES üyelerinin kişisel bilgilerini çağrı merkezlerinden elde ettiği tahmin ediliyor. Ayrıca elde edilen bu kişisel bilgilerin internetteki sosyal medya hesapları aracılığıyla satışı gerçekleştiriliyor. BES üyelerine ait kişisel bilgilerin internet ortamında satışının 4 Aralık’ta gerçekleştiği tespit edildi. Dolandırıcılar bazı aramalarda bireysel emeklilik şirketinden, bazı aramalar da ise Maliye Bakanlığı’ndan aradıklarını bildirerek, aradıkları şahsa ait bütün kişisel bilgileri söylüyor ve böylece aradıkları kişiyi gerçekten kurumsal bir yerden aradığına inandırıyor. Daha sonra aradıkları vatandaşa, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde otomatik katılım uygulamasının getirildiğini söyleyen dolandırıcılar, zorunlu olarak 1000 TL’lik geçiş ücreti ödenmesi gerektiğini belirterek vatandaşlardan para istiyorlar.

Bu yolla yapılan dolandırıcılık olaylarında yaşanan artış sebebiyle Hazine Müsteşarlığı duruma müdahale ederek vatandaşları uyardı. Çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi’nde otomatik katılım uygulamasına geçişinin işverenler tarafından gerçekleştirileceğini  bildiren Müsteşarlık, vatandaşların bu tarz telefon aramalarına itibar etmemesi gerektiğini dile getirdi.

 

 

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,363TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol