Ana SayfaEkonomiAnaliz: Fed Faizleri Artırırsa Ne Olur?

Analiz: Fed Faizleri Artırırsa Ne Olur?
A

-

ABD Merkez Bankası Fed’in Aralık ayı toplantıları bugün itibariyle başladı. 2 gün sürecek toplantılar yarın sona erecek ve faiz kararı açıklaması yarın Fed Başkanı Janet Yellen tarafından kamuoyuna açıklanacak. Piyasalar faiz artırım kararı gelmesine kesin gözüyle bakarken, aksi bir duruma ihtimal verilmiyor.

2016 yılı başından beri her Fed toplantısında faiz artırım kararı gelmesini bekleyen ekonomistler, bu ön görülerinde hiçbir zaman haklı çıkamadılar. Fed bu yıl içerisinde gerçekleştirdiği bütün toplantılarında faizleri sabit tutmayı sürdürdü. Her toplantısında faiz artırım kararı beklenen Fed’in bu kez faiz artırmamasına ihtimal verilmiyor.

Trump Seçildi Başka İhtimal Kalmadı!

Kasım ayı başında gerçekleştirilen ABD Başkanlık seçimlerini Hillary Clinton’dan yaklaşık 3 milyon oy daha az almasına rağmen delege üstünlüğünü sağladığı için kazanmayı başaran Donald Trump, Fed’i faiz kararı konusunda köşeye sıkıştırmış durumda. Zira seçim döneminde verdiği popülist demeçler ve vaatlerle vergilerde azalmaya gideceğini, altyapı harcamalarında ise artışa gideceğini belirten Trump; Fed’in faiz artırmamasını ise her fırsatta sert bir dille eleştiriyor.

Uluslararası fon kuruluşlarına göre Fed’in bu kez faiz artırmama gibi bir ihtimali kalmadı. Bununla birlikte 2017 yılında 2 ve 2018 yılında da 4 kez daha faiz artışı yapılacağı bekleniyor.

Faiz Artarsa Dolar Yükselir Mi?

Fed, yarın faiz artırım kararı aldığını açıklarsa, sıkılaşan piyasalarda Amerikan Doları’nın bir miktar artması beklenebilir. Normalde bu duruma daha sert tepki verecek piyasalar, uzun zamandır faiz artırımını fiyatladığı için kurun aşırı derecede değerlenmesi beklenmiyor. Altının ons bazında fiyatında bir miktar daha gerileme yaşanabileceği öngörülüyor. Zira altının faiz getirisi yok.

2017 yılı için tahmin edilen faiz artırım kararlarının gerçekleşmesi durumunda ise orta ve uzun vadede doların yönünün yine yukarı olacağı düşünülüyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,251BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol