Ana SayfaSigortaGSS Borcu Sildirmek İçin Son Başvuru Tarihi 2 Ocak!

GSS Borcu Sildirmek İçin Son Başvuru Tarihi 2 Ocak!
G

-

Önceden gelir testi yaptırmamış olan vatandaşlar, 2 Ocak tarihine kadar gelir testi yaptırarak GSS prim borçlarını sildirebilirler. Gelir tespitine göre hanedeki kişi başına düşen gelir asgari maaşın 1/3’ünden az olan vatandaşların GSS prim borçları silinecek.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarını yapılandırmak için yürütülen hazırlıklar bitti. Daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olan vatandaşlar için GSS prim affı çıkarıldı. GSS prim borcu olan vatandaşlar bu aftan yararlanarak borçlarını sildirebilecekler. 2012’de yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası uygulamasına göre çalışmayan ve başka bir çalışan veya emeklinin sigortasından faydalanmayan vatandaşlara gelir testi yaptırma zorunluluğu getirilmişti.

Daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olan vatandaşlara 2 Ocak 2017 tarihine kadar gelir testi yaptırıp, eski GSS borçlarını sildirme imkanı oluşturuldu. Yeni çıkan affa göre daha önce hiç gelir testine girmemiş olup, 2 Ocak 2017 tarihine kadar gelir testi yaptıran vatandaşların evdeki kişi başına düşen gelirleri asgari maaşın 1/3’ünden az olması durumunda, GSS prim borçlarının tamamı kaldırılacak.

Önceden hiç gelir testi yaptırmamış olan vatandaşlar gelir testi yaptırdığında, evdeki kişi başına düşen gelir asgari maaşın 1/3’ünden fazlaysa geçmiş dönem GSS prim borçları kişinin gelir seviyesine göre tekrar hesaplanacak. Geçmiş dönem GSS prim borçlarını tek seferde ödeyen vatandaşlar, borcun faiz, gecikme zammı ve cezalarını ödemekten de kurtulacak. Geçmiş dönem GSS prim borcunu taksitle ödeyecek olan vatandaşlar ise sadece borcun ana parasını ve faizi ödeyecek, gecikme zammı ve cezası kaldırılacak.

Önceden gelir testi yaptırmış olup da GSS prim borcu olan vatandaşlar ise geçmiş borçlarını yapılandırabilecek. Borçlarını yapılandıran vatandaşlar da sadece ana para ve faizi ödeyecek, gecikme zammı ve cezası kaldırılacak. Geçmiş dönem GSS prim borçlarını yapılandırmak için başvurular 31 Ocak tarihine kadar yapılabilecek.

Henüz gelir testi yaptırmamış olan vatandaşların, gelir testi için valilik ve kaymakamlıkların bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurması gerekiyor.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,387TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol