Advert Advert Advert

Kredi Borcunu Ödemeyen Hapis Cezasına Çarptırılır Mı?

 Kredi Borcunu Ödemeyen Hapis Cezasına Çarptırılır Mı?
 Kredi Borcunu Ödemeyen Hapis Cezasına Çarptırılır Mı? -

Borç ödenmeme durumlarında borçluya, borç veren tarafından çeşitli yaptırımlar uygulanır. Yasallık statüsü taşıyan bu yaptırımlar bankalar tarafından daha ağır şekilde uygulanabilir. Çünkü bankalar borç ödenmeme durumu ile fazla karşılaştıkları için bu tarz durumlarda daha tecrübelidir. Bu yazımızda kredi borcunu ödeyemeyenler için kredi borcunun ödenmemesi halinde hapis cezası olup olmadığını inceledik. Ayrıntılar Haberimizde!

Kredi Borcu Ödememe Hapis Cezasına Dönüşür Mü?

Yasal olarak reşit olan ve hayatın kollarında kendisine yer bulanlar hayatın acı tarafı borçlarla karşılaştıklarında keşke büyümeseydim diyebilirler. Günümüzde yetişkin olanlar genelde borçlarla çabuk tanışmaktadır ve bu ilişki bir süre sonra daha da ilerleyerek ödenmeyen borçlarla tanışmaya kadar gidebilir. Uzun süre ödenemeyen borçlar bir süre sonra gecikme faizine, yasal takibe, haciz ve icraya dönüşür.

Kredi borcu kişilerin finansal durumları statik olmadığı için bazen zamanında ödenemeyebilir. Bu durum 90 günü geçmediği sürece pek sıkıntı olmaz. Borçlunun 90 günü geçmeyen ödemediği borçtan dolayı sadece kredi notu düşer ve gecikme faizi öder.

Fakat borçlunun borç ödememe ya da ödeyeme durumu 90 gün geçmesi çok büyük sıkıntılar teşkil eder. Bu sıkıntılar 90 gün sonra başlayan yasal takibi müteakiben borçlunun haczedilmesi, borçlunun icralık olması ve borçlunun maaşının bir kısmına el konulması olarak sayılabilir.

Fakat borç sahiplerinin biraz olsun rahatlatacak bir durum var ki oda borçlunun borcu yüzünden hapis yatamayacağıdır. Anayasanın 38. Maddesine göre karşılıklı sözleşmeden doğan edimlerin yerine getirilmemesi kişinin özgürlüğünden mahrum bırakılması için yeterli bir durum değildir.

Borçlunun, borcu yüzünden hapis cezasına çaptırılmamasının istisnası da vardır. Eğer borçlu, borcunu ödeyeceğine dair taahhütte bulunmuşsa ve icra müdürünün de imzası bulunan bir tutanak tutulmuşsa borçlu taahhüt ettiği zamanda borcunu ödemesi gerekir. Aksi taktirde 3 ay kadar hapis cezası alabilir.     

 

 

kredi borcu hapis cezası icra haciz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!