Ana SayfaEkonomiDoğalgaz Fiyatlarındaki Beklenti Korkutuyor

Doğalgaz Fiyatlarındaki Beklenti Korkutuyor
D

-

Gazprom İcra Komitesi Başkanı Aleksey Miller, OPEC üyesi devletlerin geçtiğimiz günlerde aldıkları kararların doğalgaz fiyatlarına da yansıyacağını ifade etti. Beklenen yansımanın ise yükseliş trendinde olacağı bildirildi.

Rusya devlet kanallarından birine konuk olan Miller programda doğalgaz fiyat beklentileriyle ilgili önemli ipuçları verdi.

2017 yılının birinci çeyreğinde doğalgaz fiyatlarında yükselişe işaret eden Miller; Avrupalı ülkelere ihraç edilmesi planlanan doğalgaz fiyatının, geçen yıla oranla daha yüksek olacağını aktardı.

Geçen yıllardaki spot doğalgaz fiyatlarıyla kontrat fiyatlarını kıyaslayan Miller, geçen yıllarda spot gaz piyasasının kontratlı gaz piyasası fiyatlarına oranla daha düşük olduğunu kaydetti. Bu yıl petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş trendinin kontratlı fiyatlarda da etkisinin görüldüğünü ifade etti.

Gazprom İcra Komitesi Başkanı Aleksey Miller katıldığı programda Avrupalı ülkelere Ukrayna’dan sevk edilen doğalgaz ile ilgili de açıklamalar yaptı. Konuşmasında 2017 kışına işaret eden Miller Türkiye’nin de aralarında olduğu Avrupalı ülkelerin gaz sevkiyatı ile ilgili risk altında olduğunu ifade etti.

Rusya, Ukrayna üzerinden geçen doğalgaz boru hatlarıyla Avrupa ve Türkiye’ye gaz dağıtımı yapıyor. Avrupa’ya Ukrayna üzerinden ulaştırılan gaz ile duyulan ihtiyacın ortalama % 15’lik bölümünü karşılanırken, Türkiye’deki durum ise ihtiyacın ortalama % 30’luk kısmı şeklinde karşımıza çıkıyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol