Advert Advert Advert

Dünya Bankası BOTAŞ’a Finansman Desteğini Onaylandı

Dünya Bankası BOTAŞ’a Finansman Desteğini Onaylandı
Dünya Bankası BOTAŞ’a Finansman Desteğini Onaylandı Çiğdem Yeniay -

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi için Dünya Bankası Türkiye’ye aktaracağı 400 milyon dolarlık krediye onay verdi. Dünya Bankası Türkiye yanı sıra Azerbaycan'a da 400 milyon dolarlık kredi verecek.

Bu gün alınan kararla Türkiye’ye TANAP kapsamında verilecek krediye onay çıktı. Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu tarafından onaylanan kredi ile Türkiye üzerinden güney Avrupa’ya taşınan doğalgazın hat güvenliği sağlanmış olacak. Boru Hatları Petrol Taşıma AŞ'ye aktarılacak kredinin geri ödeme şartları 5 yıl geri ödemesiz olarak belirlendi. Beş yıl sonra başlayacak ödemeler ise 24 yıla yayılacak.

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulundan Azerbaycan’a verilecek kredinin de onayı çıktı. Azerbaycan’a verilecek krediyle ülkenin doğalgaz ihracatı yaptığı ülkelere yenilerinin eklenmesi hedefleniyor. Azerbaycan’da faaliyet gösteren SGC şirketine aktarılacak kredinin şartları 5 yıl geri ödemesiz, beş yılın sonunda ise 30 yıla yayılarak geri ödenecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Yardımcısı Cyril Muller Azerbaycan ve Türkiye'ye verilen ekonomik destekle her iki ülkenin de yeni fırsat kapıları aralayacağını düşündüklerini ifade etti. Yeni fırsatlarla bölgede ticaretin de farklı bir boyut kazanacağını söyleyen Muller, Avrupa’ya ve Türkiye’ye doğalgaz taşıyan hatlarında bu şekilde tam bir koruma altına alındığını sözlerine ekledi.

TANAP kapsamında yapılan çalışmalar tamamlandığında proje 1.850 kilometre uzunluğa sahip olacak. Türkiye’ye ilk gaz geçişinin 2018 olarak hedeflendiği TANAP, Avrupa’ya ise 2020’de gaz taşımaya başlayacak.

dünya bankası botaş botaşa 400 milyon dolarlık kredi tanap
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!