Akaryakıt İstasyonlarına Yeni Düzenleme

EPDK, benzin ve lpg istasyonlarına yönelik yeni bir karar aldı. Bu karara göre şehir dışı yolllarda iki istasyon arasındaki mesafe en az 10 kilometre olacak. Şehiriçi yollarda ise iki istasyon arasındaki mesafe en az 1 km olacak.

Petrol Piyasasında Akaryakıt İstayonları İzleme Sistemine İlişkin Usul ve Esaslara göre AKİS kapsamında istasyonlar arası mesafelerde her biri için en az 1 km olarak düzenlenmiş olup, Başkanlık tarafından ülkemizdeki tüm iller için aynı planlama hedeflenerek istasyonlar arası mesafe yeniden düzenlenmiştir.

EPDK’ nın akaryakıt istasyonları arasındaki mesafeye ilişkin aldığı kurul kararları çerçevesinde yeni düzenlemeler kurumun web sitesinden duyurulmuştur. Aynı zamanda 22 Aralık Perşembe günü de resmi gazetelerde yayımlanmıştır.

Alınan karara göre  akaryakıt ve LPG istasyonları arasındaki asgari mesafe kısıtlama uygulamalarında, istasyonun üzerinde bulunduğu yol ismi veya yol kodu yerine yön esası dikkate alınacak ve istasyonların denetimi daha da sıkılaşacak.

Türkiye’ deki şehirlerin dışında otobanlarda yer alan akaryakıt ve LPG istasyonları arasındaki mesafeye kısıtlama getirildi. Buna göre iki istasyon arasında 10 kilometrelik mesafe şartı aranacak. Şehirlerin içindeki yollar üzerinde olan istasyonlarda ise minimum 1 kilometrelik mesafe aranacak.

EPDK yeni adlığı bu karar sonrasında mesafe şartlarına uymayan istasyonları tek tek tespit edecek ve cezai yaptırımlar uygulayacak. Bu uygulamanın dışında aynı zamanda dağıtıcı ve ihrakiye teslimi lisans sahiplerinin de ödemesi gereken bilançoların geçerli olması duyuruldu. EPDK,  incelemeye konu yıl içinde lisansında yalnızca madeni yağ faaliyeti işli olan ihrakiye teslimi lisansı sahipleri içinse bu karar uygulanmayacak. Yapılacak denetimlerle petrol ve akaryakıt firmaları sıkı bir denetime tabi tutulacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.