Ana SayfaEkonomiElektrik Fiyatları Patladı: Tavan Fiyat Uygulaması Geliyor!

Elektrik Fiyatları Patladı: Tavan Fiyat Uygulaması Geliyor!
E

-

Elektrik fiyatları özellikle geride bıraktığımız 1 aylık zaman diliminde adeta tavan yaptı. Buna gerekçe olarak soğuyan havaları gösteren elektrik üreticileri, her seneki kış şartlarının bu sene de geçerli olmasını göz ardı ediyor. Elektrik fiyatlarındaki fahiş artışları incelemeye alan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektriğe tavan fiyat uygulaması getirmeye hazırlanıyor.

Kış ayları geldiğinde özellikle İran her sene yaptığı gibi yine ülkemize sattığı doğalgazda yüzde 90’a varan düzeyde kesinti yaptı. Bu durum hem doğalgaz fiyatlarına yansıdı, hem de kış aylarında doğalgaz tüketimi tavan yapan ülkemizi zor durumda bıraktı.

Buna bir de elektrik fiyatlarındaki artışlar eklendi. Doğalgaz ile üretim yapan elektrik santralleri son 1 aydır üretim yapmamaya başladı. Zira ithal ettiğimiz doğalgaz ancak ısınma için yeterli konuma düştü. Doğalgazla elektrik üretimi yapan santrallerin bu üretimlerine ara vermesi son ucunda spot elektrik fiyatlarında yüksek miktarlarda artışlar yaşandı. Bu artışlar henüz vatandaşa elektrik zammı olarak yansımadı. Zira elektrik fiyatlarının vatandaşa yansıması, bir önceki dönem baz alınarak hesaplanıyor. Yani bu dönemde artan elektrik fiyatlarının etkisi faturalarda ancak Nisan ayından sonra görülmeye başlanacak. Buna rağmen durumdan rahatsız olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik fiyatlarında tavan fiyat uygulaması getirmeye hazırlanıyor.

Serbest Piyasa Esas Ama Fırsatçılık Yapmayın!

Bu konuda geçtiğimiz hafta içerisinde enerji dağıtım şirketleriyle görüşen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), fiyatların belirlenmesinde serbest piyasa koşullarının esas olduğunu, lakin durumu fırsata çevirmek isteyenlerin de gözden kaçmadığını vurguladı.

Saatlik elektrik birim fiyatının 2 liraya kadar yükseldiğini gözlemlediklerini belirten EPDK yetkilileri, bu durumun devam etmesi halinde tavan fiyat uygulamasına gidileceğini vurguladılar. Tavan fiyat uygulamasına gidilmesi durumunda saatlik elektrik birim fiyatının 2 liranın çok altında olacağı belirtiliyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol