KOSGEB’in Faizsiz Kredi Ödemeleri Başladı: İşte Anlaşmalı Bankalar!

0

Bilindiği üzere KOSGEB’in Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere faizsiz kredi desteği sağlayacağı duyurulmuştu. KOSGEB 50 bin Türk Liralık destek ödemelerine bugün başladı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bankanı Faruk Özlü, KOSGEB’in (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) 50 bin Türk Liralık sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği ödemelerine bugün itibari ile başladığını belirtti.

Bakan Özlü kredi desteği hakkı elde eden ve bankalarda kredisini almakta sıkıntı yaşayan işletmecilerin hemen “ALO 130” hattını arayabileceklerini dile getirdi. Bu hat ile KOSGEB’e ulaşabilecek olan işletmeciler kredi desteğini alma hususunda sıkıntılarını giderebileceklerdir. Bakan Faruk Özlü açıklamasında “50 bin Türk Liralık sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği” hakkında bilgiler verdi.

15 Bin İşletmeye Büyük Destek!

Bahse konu 50 bin Türk Lirası kredi desteğinde ilk 12 ayın geri ödemesiz olduğunu belirten Özlü, toplamda 3 yıl vadede kredi geri ödemelerinin tamamlanması gerektiğini bildirdi. Ayrıca ödemelerin 3 aylık periyodlar halinde yapılabilmekte olduğunu sözlerine ekledi. KOSGEB’in sıfır faizli kredisi dahilinde tüm Türkiye’de toplamda 15 bin işletme faydalanacaktır. Bahse konu kredinin başvuru süresi kısa olmasına rağmen 245 bin işletmenin başvuruda bulunduğu belirtildi.

İlginizi Çekebilir:  2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Ekim)

Faruk Özlü söz konusu kredi desteğini almaya hak kazanan işletmelerin kredilerini Kredi Garanti Fonu aracılığı ile anlaşmalı bankalar; Akbank, QNB Finansbank, Denizbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası’ndan temin edebileceğini bildirdi. Bahse konu kredinin genellikle azami 9 personele sahip olan mikro işletmelere sağlanacağı bildirildi. Kredi kullandırılmasında Türkiye İstatistik Kurumu verileri baz alınarak il kotasının belirlendiğini belirten Özlü, daha sonra KOBİ’lerin mikro, küçük, orta olarak sınıflandırıldığını dile getirdi.

Bakan Faruk Özlü, TÜİK verilerine göre il kotasının yüzde 93’ü mikro; yüzde 6’sı küçük; yüzde 1’inin ise orta ölçekli işletmelere ayrıldığını belirtti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın