İnternet Bankacılığı Güvenli Mi?

Google Haberlere Abone Ol:

İnternet bankacılığı, bankaların hizmetlerine şubeler ve ATM’ler dışında erişim imkanı sağlanan bankacılık kanalıdır. Banka şubelerine kadar gitmeden, çoğu bankacılık işlemini bankaların internet bankacılığı gerçekleştirmek mümkün.

İnternet Bankacılığı Güvenli mi?

İnternet bankacılığı şubeye veya ATM’ye gitmeden para transferi, kredi kullanma, kredi kartı işlemleri gibi çeşitli işlemleri bilgisayar veya telefon kullanarak kolaylıkla yapılmasını sağlıyor. İnternet kullanımın yaygınlaşmasına paralele bir şekilde kullanımı yükselen internet bankacılığının güvenliği siber saldırılar nedeniyle kişilerin kafasında soru işareti yaratabiliyor. Artık bankaya gitmeden internet bankacılığı kullanarak tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek mümkün.

Hackerlerin her geçen gün geliştirdikleri dolandırıcılık yöntemleri ile internet bankacılığı kullanan kişileri dolandırmaya çalıştığı biliniyor. Bu da internet bankacılığı güvenli mi sorgularını her geçen gün artırıyor. Nitekim televizyonda rastladığımız dolandırıcılık haberleri internet bankacılığı kullanan bizleri korkutmuyor demek yalan olur. Ne kadar da bankalar siber saldırılara karşı önlem alsa da internet bankacılığı kullanımında risk yok denilmez. Bu yüzden internet bankacılığı kullanırken dikkatli olmakta fayda var.

İnternet Bankacılığı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Öncelikle bilgisayarınızı ve telefonunuzu virüslere ve kötü yazımlara karşı korumak için anti virüs programı kullanmanız gerekiyor. Art niyetli kişiler virüs ve kötü niyetli yazılımlar ile kişisel bilgilerinizi elde edebilir.
  • İnternet Bankacılığı için kullandığınız tarayıcının güncel olmasına dikkat edin.
  • Çoğu bankanın sunduğu tek kullanımlık şifre hizmetinden yaralanmanız faydalı olacaktır.
  • İnternet bankacılığı için kullandığınız bilgisayarda güvenlik duvarı kullanmanız yararınıza olacaktır.
  • Güvenlik amacıyla bankanızın size ilettiği güvenlik kurallarına harfiyen uymaya çalışın.
  • Kurumsal bankacılık işlemleri yapıyorsanız elektronik imza kullanmanız yararınıza olacaktır.
  • İnternet bankacılığı güvenliği için sisteme giriş yaparken bilgisayar klavyesi yerine bankaların oluşturduğu sanal klavyeyi kullanın.
  • Kimden geldiğini bilmediğiniz epostaları incelerken dikkat edin. Hackerler genelde eposta yolu ile kişilerin bilgisayarına virüs gönderme yolunu seçebiliyorlar.
  • Bankadan arıyorum diyen veya bunu belirten e-postalara itibar etmeyin ve kesinlikle bu kişilerle şifrenizi paylaşmayın. Unutmayın ki hiçbir banka veya görevlisi sizden şifrenizi öğrenmek istemez.
  • Banka hesaplarınızı, kredi kartı ekstrelerinizi düzenli bir şekilde kontrol edin, bir gariplik fark ederseniz bankanıza müracaat edin.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,307TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Alternatif Bank Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

Alternatif Bank tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin...

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.