2017’nin İkinci Çeyreği Daha Rahat Olacak

0

Ekonomide 2016 yılını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek katıldığı programda önemli açıklamalar yaptı. ‘’ 2016 yılı Türkiye için çok zorlu geçti. Ancak ülkemiz bu konuda büyük direnç gösterdi’’ diyen Şimşek, 2016 yılındaki ekonomik atılımların 2017’nin ikinci çeyreğinde etkisini göstereceğini söyledi.

Bardağın Dolu Tarafına Bakmalı

2016 yılının dünya ekonomisi açısından oldukça zorlu geçtiğini altını çizen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıklamasının devamında, ‘’ Dünya ekonomisini incelediğimizde büyüme neredeyse %3’ün altına düştü. Küresel ticarette oranlara %1,7 ‘ye düştü. Ülke ekonomi açısından zor bir yıl geçirdik ama dünyada durum pek farklı değil. 2016 başında piyasalara büyük bir volatilite ile başladık, çünkü emtia fiyatları çökmüş, küresel faiz patikası çok farklılaşmıştı. 2016 çok zorlu geçti ancak bardağın dolu kısmına bakılmalı, kimse bunu yapmak istemez. Yılın ikinci yarısında Rusya ile de yaşanan normalleşmeden sonra reformlarda hız kazandık. Zaten reformlar orta ve uzun vadede etkisini ancak gösteriyor’’ dedi.

Alınan Tedbirler Etkisini 2017 İkinci Çeyreğinde Gösterecek

2016’nın son çeyreğinde kredi hacminde ve kapasite kullanımında hafifi bir kıpırdanma olduğuna dikkat çeken Şimşek, ‘’ Reel sektöre yönelik açıkladığımız tedbirler ve kredi boyutu çok önemli. Ben inanıyorum ki bu tedbirler 2017’nin ilk çeyreğinde olmasa da ikinci çeyreğinde etkisini gösterecek’’ dedi.

Kur Riski Hakkında Tedbirleri Konuşacağız

Türk lirasının değer kaybetmesi ile ilgili de açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ‘’ Kur tabii ki ekonomiyi ve paranın değerini etkiliyor. Türkiye’de 2000’li yıllarda istikrar sağlanması ve TL’nin değer kazanması ile insanlar döviz ile borçlanmayı cazip buldular. Ancak günümüzde bu bir sorun. Biz 2008 yılında bunu hane halkı açısından sınırladık ancak şirketlere yönelik yaptığımız ufak tefek sınırlamalar yeterli değil. Yakın zamanda benim başkanlığımda Finansal İstikrar Kurulu toplanacak, toplantıda bu konuları konuşacağız. Bu riski nasıl yöneteceğimize dair ne tür tedbirler alınabilir, riskin artmaması için neler yapılabilir konuşacağız’’ dedi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın