İskonto Kredisi Nedir?

0

İskonto kredisi ödeme yeri belediye sınırları içerisinde olan vadesi gelmemiş çek veya senetlerin tahsil edilmesini sağlayan bir nakdî kredi türüdür.

İskonto Kredisi

Ticari faaliyetlerde vadeli ödemeler çek ve senet kullanılarak yapılır. Özellikle yüksek tutarlı ticaretlerde kişiler çuvalla para taşımak yerine çek ve senet kullanarak ödemeye yolunu gidebiliyor. Ticari faaliyette bulunanlar elindeki çeklerin veya senetlerin vadesi gelmemesine rağmen nakit ihtiyacı çekebilirler. Bu gibi durumlarda faktöring şirketlerine giderek çek ve senetler kırdırma işlemi yapılabileceği gibi iskonto kredileri de kullanılabilir.

İskonto kredisi ödeme yeri belediye sınırları içerisinde olan vadesi gelmemiş çek veya senetlerin tahsil edilmesini sağlayan bir nakdî kredi türüdür. Faktöring şirketlerinin alternatifi konumundadır ve genel kullanımı ile çek kırdırma işlemi olarak da tanımlanabilir. İskonto kredileri en az 7 gün en fazla 1 yıl vadeli bir kredi türüdür. İskonto kredisi ticari faaliyette bulunan tüzel veya gerçek şirketlere özeldir.

İskonto kredilerini kullanabilmek için öncellikle bankalara müracaat ederek iskonto kredilerinin limit başvurusunda bulunulması gerekir. Daha sonra söz konusu çek veya senet ile bankaya giderek iskonto kredileri alınabilir.

İskonto kredilerinin alınması halinde bankalar çek ya da senedin vadesine göre faiz ve komisyon tahsil eder. Ayrıca bankalar iskonto kredilerinin kullanılması halinde kişilerden KKDF ve BSMV vergilerini de tahsil ederler. Çek veya senedin tutarından vergi, faiz ve komisyon masrafları düşüldükten sonra kalan tutar çek sahibini ödenir.

İskonto Kredisi İle Faktöring Şirketlerinin Farkları

Faktöring şirketlerinin yaptığı çek kırma işlemi ile bankaların verdiği iskonto kredileri aynı minvalde işlemlerdir. Fakat iskonto kredileri faktöring şirketlerinin çek kırdırma işlemine göre daha kurumsaldır ve güvenilirdir. Ayrıca iskonto kredisi faiz oranları faktöring şirketlerinin uyguladığı faiz oranlarına göre daha düşüktür.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın