Advert Advert Advert

İskonto Kredisi Nedir?

İskonto Kredisi Nedir?
İskonto Kredisi Nedir? -

Ticari faaliyette bulunan tüzel veya gerçek şirketler genelde çek ve senet kullanarak çalışıyorlar. Söz konusu şirketler bazı durumlarda çek ve senetlerin vadesi gelmemesine rağmen çek ve senedi kırdırma yoluna gidebiliyor. Çek ve senetlerin erken tahsilini sağlayan iskonto kredisi nedir?

İskonto Kredisi

Ticari faaliyetlerde vadeli ödemeler çek ve senet kullanılarak yapılır. Özellikle yüksek tutarlı ticaretlerde kişiler çuvalla para taşımak yerine çek ve senet kullanarak ödemeye yolunu gidebiliyor. Ticari faaliyette bulunanlar elindeki çeklerin veya senetlerin vadesi gelmemesine rağmen nakit ihtiyacı çekebilirler. Bu gibi durumlarda faktöring şirketlerine giderek çek ve senetler kırdırma işlemi yapılabileceği gibi iskonto kredisi de kullanılabilir.

İskonto kredisi ödeme yeri belediye sınırları içerisinde olan vadesi gelmemiş çek veya senetlerin tahsil edilmesini sağlayan bir nakdî kredi türüdür. İskonto kredisi faktöring şirketlerinin alternatifi konumundadır ve genel kullanımı ile çek kırdırma işlemi olarak da tanımlanabilir. İskonto kredisi en az 7 gün en fazla 1 yıl vadeli bir kredi türüdür. İskonto kredisi ticari faaliyette bulunan tüzel veya gerçek şirketlere özeldir. 

İskonto kredisini kullanabilmek için öncellikle bankalara müracaat ederek iskonto kredisi limit başvurusunda bulunulması gerekir. Daha sonra söz konusu çek veya senet ile bankaya giderek iskonto kredisi alınabilir.

İskonto kredisi alınması halinde bankalar çek ya da senedin vadesine göre faiz ve komisyon tahsil eder. Ayrıca bankalar iskonto kredisi kullanılması halinde kişilerden KKDF ve BSMV vergilerini de tahsil ederler. Çek veya senedin tutarından vergi, faiz ve komisyon masrafları düşüldükten sonra kalan tutar çek sahibini ödenir.

İskonto Kredisi İle Faktöring Şirketlerinin Farkları

Faktöring şirketlerinin yaptığı çek kırma işlemi ile bankaların verdiği iskonto kredisi aynı minvalde işlemlerdir. Fakat iskonto kredisi faktöring şirketlerinin çek kırdırma işlemine göre daha kurumsaldır ve güvenilirdir. Ayrıca iskonto kredisi faiz oranları faktöring şirketlerinin uyguladığı faiz oranlarına göre daha düşüktür.  

çek ve senet çek senet iskonto kredisi faktöring iskonto kredisi şartları iskonto kredisi nedir?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank'tan 166 TL Taksitle İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Vakıfbank'tan 166 TL Taksitle İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!