Anasayfa Ekonomi Surda Büyük Proje’nin Temeli Bu Gün Atılıyor

Surda Büyük Proje’nin Temeli Bu Gün Atılıyor

Yaşanan tatsız terör olaylarının Güneydoğu’da verdiği zararlar tamir edilmeye başlandı. Diyarbakır Sur’da yıkılan ve zarar gören kullanılamaz haldeki konutlar yerine TOKİ tarafından Çölgüzeli ve Üçkuyu mevkiinde yeni konutlar yapılacak.

TOKİ’nin üstlendiği bu dev proje il 5 bin 637 konutun bin konutluk ilk etabının bu ay sonu teslim edilmesi hedefleniyor. Bugün Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımı ile temeli atılacak olan 229 adada yapılacak olan yöresel mimariye uygun 44 konut ile birlikte iki de proje bulunmakta. Bu değerli oluşumda gerçekleştirilmesi planlanan diğer iki proje ise İçkale Vadisi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi ile Diyarbakır Kırklar Tepesi Kentsel Tasarım ve Rekrasyon projeleri.

Güneydoğu genelinde terör örgütünün konutlara verdiği tüm zararlar toki tarafından giderilecek ve güneydoğu halkı yaşam kalitesi yüksek yeni konutlarına sahip olacaklar. Bakan Mehmet Özhaseki temel atma töreninin ardından inşa edilen konutları inceleyecek. Sur içinde inşası yapılacak olan konutlarda 2 kat sınırlaması getirildi, bu sınır ticari alanlarda ise 3 kat kesinleşti.

Projenin yapılacağı 126 hektar alan için vatandaşların danışmanlık ve iletişim sağlayabilmesi amaçlanan iki ofis yine bu alan içerisinde konumlandırıldı. Projenin yapılacağı alana sahip 5 bin mülk sahibi ve hak sahibi vatandaş ile de görüşme yapıldı. Yapılan görüşmelerin ardından sözleşmeler hukuk çerçevesi ve adil anlaşmalar içerisinde imzalandı.

İlçekale’yi de kapsayan ve Hz. Süleyman Camii çevresinde 115 hektar alanı kapsayan kamulaştırılma işlemleri tamamlandı. Bu bölgede yapılan proje araştırmasının ardından yıkımlarında sonuna gelindi. Tamamlanan yıkım çalışmaları sayesinde projenin yapım çalışmaları bir ay içinde başlayacak. Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkisinde olan birçok tarihi ve kültürel miras sayılan 53 tescilli binadan zarar gören 11 ine ilişkin projelendirme de kararlaştırılan restorasyon çalışmaları doğrultusunda Ermeni Katolik Kilisesi ve Fatih Camii restorasyon çalışmaları başladı.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

four × two =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,770BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,053TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,568TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler