Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

0

Hangi Bankalar Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veriyor?

Bankalar borçlarını belli bir süre boyunca ödeyemeyen kişileri potansiyel riskli olarak gördükleri için kredi kullanımı dahil olmak üzere çeşitli bankacılık hizmetlerini kullanmaktan men edebiliyor. Fakat kredi sicili bozuk olan kişiler de çeşitli ihtiyaçlarını finanse etmek için kredi kullanmak isteyebiliyor.

Kredi kartı borcunun ya da kredi borcunun ödenmeme süresinin sınırını 90 gün olarak tanımlayabiliriz. Çünkü borç ödememe süresi 90 günü geçmemesi halinde bankalar borçluya fazla bir yaptırım uygulamıyor. Kredi borcu 90 günü geçmeden ödenmesi halinde bankalar borçludan gecikme faizi tahsil ediyor. Ayrıca 90 günden önce ödenen borç yüzünden kişinin kredi notu düşüyor.

Fakat kredi veya kredi kartı borcu ödenmeme süresi 90 günü geçmesi halinde borçluyu farklı senaryolar bekliyor. Eğer bankalara 90 gün boyunca borç ödenmezse kişiye son olarak bir hafta mühlet veriliyor ve bu süre içerisinde tüm borcun ödenmesi isteniyor. Eğer borç mühlet verilen bir hafta içinde de ödenmezse bankalar kişi hakkında yasal takip başlatıyor. Yasal takip ile birlikte kişi icralık oluyor ve kredi sicili bozuluyor.

Bankaların kredi kullanımında en çok önem verdiği kıstaslar arasında kredi sicili yer alıyor ve kredi sicili bozuk olanlara kredi verilmiyor. Dolayısıyla banka sicili bozuk olanlar kredi çekemiyorlar ve banka sicili bozuk olanlara kredi veren banka da bulunmuyor. Hatta kredi sicili bozuk olanlar 5 yıl gibi uzun bir süre boyunca çoğu bankacılık işleminden de yararlanamıyor. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın