Yatırım Teşviki Almak İsteyenler Yüzde 400 Arttı!

0

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, yatırım teşviki başvurularının geçtiğimiz yıl 4 kat arttığını belirterek, küresel ekonomideki kararsızlığa rağmen 2017’nin Kahramanmaraş için yatırım yılı olacağını dile getirdi. Küresel ve ulusal çapta yaşanan olumsuzluklardan ekonomik olarak Kahramanmaraş’ın çok etkilendiğini belirten Zabun, Kahramanmaraş’ın üretim ve ihracatta payının büyük olmasını sebep olarak gösterdi. Yine de 2016 yılını ekonomik anlamda pek kırılma olmadan tamamladıklarını dile getirdi.

Serdar Zabun’un 2016 değerlendirmelerine göre açılan şirket sayısında 2015 yılına göre artış; kapanan şirket sayısında ise azalma olduğunu belirtiyor. Bunun yanı sıra yatırım teşvik başvurularında bir patlama yaşandığını dile getiren Zabun, yatırım teşviklerinin 465 Türk Lirası’ndan 1 milyar 700 milyon Türk Lirası seviyelerine çıktığını dile getirdi. Serdar Zabun bu rakamlara göre 2017 yılının Kahramanmaraş için yatırım yılı olacağı anlamına geldiğini belirtti.

İhracatta Tekstil Başı Çekiyor!

Serdar Zabun Kahramanmaraş’ın ihracat pazarlaması, fuar, defile, kongre ve sanatsal faaliyetlerde öne çıkması için Fuar, Kongre ve Ticaret Merkezi Proje’lerinin bulunduğunu dile getirdi. Söz konusu proje ile Kahramanmaraş global pazara açılacak ve ülke turizmine katkıda bulunacaktır.

Kahramanmaraş’a yeni sektörlerin, sanayi alanlarının, ihracat pazarlarının kazandırılması doğrultusunda Strateji ve Eylem Planı çerçevesinde icraatlarını sürdürdüklerini dile getiren Zabun, geçtiğimiz yıl 50 civarında seminer ile binlerce kişiye eğitim hizmeti sunarak, kurumsal gelişime katkıda bulunduklarını söyledi.

Ülkenin makro hedeflerine ulaşması yolunda Kahramanmaraş’ın daha çok katkı sağlaması için çalıştıklarını ifade eden Serdar Zabun, bugün ki ekonomik performansı artırarak, ihracattan turizme kadar, sanayiden tarım sektörüne kadar her alanda ilerleme kaydetmek istediklerini dile getirdi. Buna ek olarak Zabun, 2016 sonunda Kahramanmaraş olarak 850 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini belirterek bunun yaklaşık 590 milyon dolarlık kısmı tekstil sektörüne ait olduğunu dile getirdi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın