Dünya Bankası Türkiye İçin 2017 Büyüme Beklentilerini Güncelledi

0

Dünya Bankası tarafından yapılan açıklamada Türkiye için büyüme beklentileri revize edildi. Açıklanan “Küresel Ekonomik Beklentiler” (GEP) raporunun Ocak 2017 sayısı yayımlandı. Yayımlanan raporda Türkiye’nin bu yıl yüzde 3, 2018 yılında yüzde 3,5 ve 2019 yılında ise yüzde 3,7 büyüme gerçekleşeceği öngörülüyor. Kurum, 2016 yılının ise Türkiye için zorluklarla dolu geçtiğini ve büyüme oranının yüzde 2,5 olarak gerçekleştiğini belirtti.

Dünya Bankasının haziran ayında yayımlanan GEP raporunda Türkiye için büyüme beklentileri 2016 ve 2017 seneleri için yüzde 3,5 ve 2018 senesi için 3,6 olarak belirlenmişti.

Raporda ayrıca Türkiye için çeşitli değerlendirmelere de yer verildi:

“Türkiye sınırları içerisindeki ekonomik aktiviteler 2016’nın üçüncü çeyreği itibariyle, başarısız darbe girişimi ve olağanüstü hal ilanının ticari koşulları kötüleştirmesiyle 2009 senesinden bu yana ilk defa daralmaya girdi.

Başarısız darbe girişiminin sonrasında yaşanan daralmanın zaman içerisinde kademeli bir biçimde geçmesi bekleniyor ancak geleceğe dair belirsizlikler yüksek ve ülkenin ekonomik görünümüne dair riskler ise aşağı yönlü. Bölgesel ve ulusal gerilimlerin ülkenin ekonomik yapısı için gerekli reformların hayata geçirilmesini geciktirmesi yatırımların önüne geçerse, Türkiye ekonomisi için uzun vadede büyüme beklentileri de olumsuz etkilenebilir.”

Küresel Beklentiler de Aşağı Çekildi

Dünya Bankası’nın yayınladığı raporda 2017 ve 2018 yıllarına ilişkin küresel büyüme raporları da aşağı yönlü olarak revize edildi. Geçen sene haziran ayında yayınlanan GEP raporunda küresel ekonominin büyüme tahmini yüzde 2,7 olarak belirlenmişti. Kurumun yeni raporunda küresel ekonominin büyümesi yüzde 2,3 olarak revize edildi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın