Goldman Sachs’a Göre TL Gerçek Değerinin Yüzde 30 Altında: Merkez Bankası Faiz Artıracak!

0

ABD Merkezli finans kuruluşu Goldman Sachs’tan son dönemde ülkemiz ekonomisi hakkında üst üste değerlendirmeler geliyor. Geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Meksika Pezo’su ile birlikte Türk Lirası’nın 2017 yılına en kötü başlayan para birimleri olduğunu belirten kuruluş, iki para birimi arasında tercih yapılması gerektiğinde ise Meksika Pezo’sunun tercih edilmesi gerektiğini belirtmişti.

Goldman Sachs tarafından yapılan yeni açıklamada ise Türk Lirası’nın gerçek değerinden yüzde 30 daha aşağı bir seyir izlediği belirtilerek, bu değerin yukarıya çekilmesi için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan faizleri artırması beklendiği açıklandı.

3 Ay Üst Üste Faiz Artışı Bekleniyor!

Goldman Sachs tarafından yapılan değerlendirmede, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 24 Ocak’taki toplantısında tüm politika faizlerini 25’er baz puan artırması beklendiği kaydedildi. Bununla birlikte takip eden aylarda da faizlerde artışa gidilmesinin ön görüldüğü açıklandı. Goldman Sachs’a göre önümüzdeki 3 aylık süreçte TCMB her ay faiz artırımına gidecek.

TCMB’nin Şubat ayı toplantısında 50’şer baz puan, Mart ayı toplantısında ise 25’er baz puan faiz artıracağını tahmin eden Goldman Sachs, bu artırımların gerçekleşmesi durumunda Türk Lirası’nın gerçek değerine yaklaşabileceğini ön görüyor. Goldman Sach’a göre Türk Lirası’ndaki değer kaybı bahse konu faiz artırımlarının gelmemesi durumunda daha da derinleşebilir.

Goldman Sachs analizlerine göre, Türk Lirası’nın dengeye gelebilmesi ve istikrar kazanması için gereken faiz artırımları 3 ay ile sınırlı değil. Zira analistler toplamda TCMB’nin 200 ila 250 baz puan faiz artırımı yapması gerektiğini söylüyorlar. Aylık 25 baz puan ortalama artış ön görülürse, TCMB’nin her ay faiz artırımına gitmesi gerektiğini belirten Goldman Sachs’ın ön görülerinin hükümet görüşleriyle örtüşmediği dikkate alındığında, gerçekleşme ihtimalinin çok yüksek olmadığı söylenebilir. Zira başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere devletin üst kademesi faiz artışına olumlu yaklaşmıyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın