Bakan Çelik: Çiğ Süt Yasaklanamaz

Bakan Çelik: Çiğ Süt Yasaklanamaz

Gündeme geldiği andan itibaren çiğ süt satıcılarını endişeye düşüren karar hakkında açıklama yapan Çelik, böyle bir uygulamanın söz konusu olamayacağını, konu tam anlaşılmadan değerlendirme yapıldığını söyledi.Çiğ süt satıcılarını ve süt satın alırken tercihini bu yönde kullanan vatandaşları düşündüren uygulama hakkında açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, uygulamanın gerçekleşmesinin söz konusu olmadığını, tam anlaşılmadan kamuoyu ile paylaşıldığını söyledi. Çelik, üreticiden tüketiciye ulaşan sütün gayet sağlıklı olduğunu söyledi.

Sütler Sağlıklı

Asıl amacın vatandaşın sağlıklı ürün satın alması olduğunu bu yüzden böyle bir çalışmanın söz konusu olduğunu söyleyen Çelik, bazı hastalıkların çiğ sütten insanlara geçiş yaptığını ancak yapılan değerlendirmelere göre bakteri sayısının Türk Gıda Kodeksinde belirtilen limitlerin altında olduğu için üreticiden tüketiciye gelen sütlerin sağlıklı olduğunu söyledi. Çelik, sağlıklı ve güvenilir çiğ süt üreticiden direkt tüketiciye satılabilir ya da yerel perakendecilere satılabilir, önemli olanın halk sağlığının korunabilmesi olduğunu söyledi.

Üreticinin Alın Teri Kutsal

Amacın kimseyi mağdur etmemek olduğunun altını çizen Çelik, ‘’ Ülkemizde binlerce çiğ süt üreticisi var. Bu üreticilerin alın teri bizim için kutsal. Biz hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasını istemiyoruz. Bir taraf üretimine devam edip kazanç sağlarken diğer taraf sağlıklı ürün almalı. Tüm çabamız bu yüzden. Üreticilerimizin sorunlarını çözmek için danışmanlık hizmeti de veriyoruz. Buralarda arkadaşlarımız her türlü eğitici ve bilgilendirici çalışmalarını devam ettiriyorlar’’ dedi.Çiğ süt yerel perakendeci danışmanlık hizmeti Gıda Tarım ve Hayvancılık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?