Üreticiyi Yaş Meyve Sebze Güldürdü

Üreticinin yüzünü 2017’nin ilk ayında yaş meyve sebze ihracatı güldürdü. Batı Akdeniz Bölgesi olarak geçen Burdur, Antalya ve Isparta’yı kapsayan bölgede yılın ilk ayında geçen yılın aynı dönemine göre ihracatta yüzde 52,5 oranında artış yaşandı. Alınan verilere göre ocak ayında 40 milyon 703 bin liralık yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştirildi. Geçen yıl 26 milyon 682 bin dolar olan ihracatın bu yıl gerçekleşen artış ile 40 milyonu geçmesi üreticinin yüzünü güldürdü.

BAİB (Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri) tarafından düzenlenen rapora göre geçtiğimiz ay başta Almanya olmak üzere Belarus, Ukrayna, Romanya gibi 50 ülkeye 5milyon 178 bin dolar tutarında yaş meyve,32 milyon 737 bin dolar tutarında yaş sebze ve 2 milyon 786 bin dolar tutarında da turunçgil ihracatı gerçekleştirildi.

Domates Birinci Oldu

BAİB verilerine göre yaş meyve sebze ihracatı sıralamasında ilk sırayı domates alıyor.14 milyon 849 bin dolarlık domates ihracatını, 8 milyon 699 bin dolar ile biber takip ederken ihracat sıralamasında üçüncü sırada 4 milyon 132 bin dolar ile nar takip ediyor. İhracatta birinciliği hiçbir ürüne kaptırmayan domateste 2017 yılının ilk ayında ihracat artışı yüzde 187,1 oranında oldu.

2017’ye Yönelik Umutlar Tazelendi

İhracatın artışının üreticinin yüzünü güldürdüğünü söyleyen yetkililer bölge ihracatçılarının 2017 yılına çok iyi bir giriş yaptığını, yaş meyve sebzede artışın yarı yarıya olmasının 2017 yılına dair umutları güçlendirdiğini söyledi. Çalışılan ülkelerin talepkar olmasının fiyatları da belli bir seviyeye çektiğini ve bunun da üreticiyi memnun ettiğini belirten yetkili, ülkelerin pazarlarının üretici için çok verimli olduğunu sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.