Ekonomi Oto İhracatı Ocakta Çıldırdı! Artış Yüzde 98!

Oto İhracatı Ocakta Çıldırdı! Artış Yüzde 98!

Son Güncelleme:

Otomotiv Sektörü Yeni Yıla Hızlı Giriş Yaptı

Yılın ilk ayında büyük sıçrama yaşayan otomotiv sektörü gerek üretim, gerek satış gerekse ihracatta rekor denecek seviyelere çıktı. Ocak ayında toplam 128 bin adetlik üretim yapan sektör geçen yıl olduğu gibi bu yıla da iddialı başladı.

Geçtiğimiz yılda her alanda lider konumda olan otomotiv sektörü, 2017 yılının ilk ayında bu başarısını sürdürdü. Ocak ayı tahminlerin üzerinde satış ve ihracatla geride kaldı. Uzmanlar Ocak ayı satış miktarlarının yılın en düşük rakamları olarak tahmin etmişlerdi.

Artan otomotiv satışları üretimi olumlu yönde etkileyerek, üretimin de beklenenden fazla yapılmasını sağladı. Pazar payını yüzde sekize yakın seviyede yükselten otomotiv sektörü, Ocak ayında 35 bin 323 adet satışa ev sahipliği yaptı.

2017’nin ilk ayında otomobil satışı yüzde ona yakın artış kaydetti. Yükselen satış miktarı 25 buçuk bin adetin üzerinde gerçekleşti. Hafif ticari araçların satışlarındaki durum ise dokuz bin 634 adetle rekor kırdı.

Yeni yılın ilk ayında toplam üretimde yüzde 31’lik seviyede artış meydana geldi. Ocak ayı dönemi içerisinde 128 bin adetlik üretimin 94 binlik bölümünü otomobil üretimi kaptı. Bu miktarlar ise bir rekora imzasını attı.

2017 Ocak ayında otomobil üretimi yükselirken, ticari amaçlı kullanılan araç üretiminde düşüşler meydana geldi. Söz konusu araç türlerinde % 13’lük bir düşüş kaydedildi.

OCAK AYI İHRACAT ORANLARI ARTIŞ KAYDETTİ

Otomotiv sektörü yurt içi kadar yurtdışı satış oranlarını da yükseltti. İhracat Ocak ayı döneminde yüzde ellilik oranı geçti. İhracat rakamlarında otomobil neredeyse yüzde yüzlük artışa sahne oldu. Otomobil ihracatı yüz binden fazla gerçekleşti. Sektör toplam ihracatında 76 binlik bölümü otomobil olarak yurtdışına gönderdi. Otomotiv sektörü sektörünün Ocak ayında ülke ekonomisine iki milyar dolardan fazla katkı sağladığı öğrenildi.

YERLİ ARAÇLAR RAĞBET GÖRDÜ

Türkiye ekonomik anlamda zor günler geçirmesine rağmen otomobil almaktan vazgeçmedi. Satışlar yüzde on oranında patladı. Otomobil satışlarında vatandaşlar yerli araçları tercih etti. Yüzde 20 oranında yerli araç tercih edildi. İthal edilen araçların satışları ise yüzde 6’lık seviyede takılı kaldı.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,406BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,642TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,528TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler