Teknolojinin her geçen gün ilerlemesinin toplum hayatını pek çok alanda kolaylaştırdığı bir gerçek, ancak gelişen teknoloji hayatı kolaylaştırdığı gibi istihdam alanında boşluklara da sebep olabiliyor. Uzun zamandır adı ekonomik sıkıntılar ve batma söylentileri ile anılan Yunanistan’dan teknolojinin ilerlemesi sebebi ile binlerce kişinin işten çıkarılacağı haberleri gelemeye başladı. Gelişen teknolojinin istihdam fazlalığı oluşturmasının çözümünü işten eleman çıkarmak olarak bulan Yunan bankalarının bu kararının vatandaşlar tarafından nasıl karşılanacağı merak konusu oldu.

300 Şube’nin Kapatılması Gündemde

Yeni teknolojilerin sektöre girmesi, online bankacılığın çok hızlı şekilde ilerlemesi ve müşterilerin genellikle bütün işlemlerini akıllı telefonlar üzerinden daha kısa sürede ve bulundukları her ortamdan gerçekleştiriyor olabilmeleri Yunan bankalarının yeni kararlar almasına neden oluyor. Gelişen teknolojinin bu kadar hızlı yayılması Yunanistan’da bankacılık sektöründe yenilenmeye gidilmesine ve 300 civarında şube kapatmasına neden oluyor.

Sayı Giderek Azalıyor

Yunanistan’da bankacılık sektöründe söz geçerliliği olan kişilerin yaptığı açıklamalar göre sektör gelişen teknoloji sebebi ile personel çıkarımında bulunmak zorunda görünüyor. Bankaların hedefleri gözden geçirildiğinde 2020 yılının sonuna kadar bankalar personel sayılarını yaklaşık olarak yüzde 25 oranında azaltıp 46.600 olan personel sayısını 35 bin civarına düşürecekler. Sektörün geçmişi incelendiğinde 2009 yılında 65,682 olan banka personeli sayısı Haziran 2016 tarihine gelindiğinde zaten 46,615’e inmişti.

Şube Sayısı da Düşecek

Gelişen teknoloji ile tasarruf politikası izleyen Yunan bankaları 300’ün üzerindeki şube kapatma kararı ile şube sayısını 2 binin altına indirmiş olacak. Yunan Bankalar Birliği’nin vermiş olduğu bilgiler incelendiğinde ülkede 2009 yılından beri banka şubesi sayısında 1736 adetlik bir azalma olduğu görülüyor. Ülkede şu an ki mevcut banka şube sayısı ise 2.343 adet olarak biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen + eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.