Çiftçiye Büyük Destek

Çiftçinin borçlarının faizinin yarısını devlet ödeyecek, borçları yapılandırılacak.

Ekonominin dalgalanması ile en çok etkilenen kesimlerden olan tarım işçileri için atağa geçen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çiftçilere umut olacak açıklamalarda bulundu. Çektiği kredi borçları altında kalarak ödeme zorluğu çeken çiftçiler için yeni bir düzenlemeye gidildiğini açıklayan Bakan Faruk Çelik, çiftçilere ait Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne olan tarımsal kredi borçlarının yeniden yapılanma sürecinde ele alınacağını söyledi. Çelik borçların yapılandırabilmesi için 31 Aralık tarihi itibari ile muaccel hale gelmiş olması gerektiğini, borcun temerrüde düştüğü tarih itibari ile yapılandırma sürecine kadar üreticiye yüzde 3 oranında faiz uygulanacağını söyledi. Çelik yatırım kredileri için geçerliliği bulunan tarımsal cari faiz oranın yarısını devletin Hazine Müsteşarlığı tarafından ödeyeceğini diğer yarısını da üreticinin ödeyeceğini sözlerine ekledi.

Faizin Yarısı Devletten

Çiftçinin düştüğü zor durumdan çıkması için bütün imkanların seferber edildiğini belirten Çelik, yapılandırma kapsamında olan yatırım kredileri için o tarihte geçerli görülen tarımsal cari faiz oranının uygulanacağının altını çizdi. Çelik yapılandırmaya esas tutarın defaten ödenmesi durumunda taksitlendirme faizi uygulanamayacağını, faizin yarısının devlet tarafından ödenip gelir kaybı olarak karşılanacağını, diğer yarısını ise üreticinin ödeyeceğini belirtti. Bu durumda mevcutta yürüklükte olan yüzde 11 oranındaki tarımsal cari faiz oranının yüzde 5,5 ini çiftçi öderken yüzde 5,5 ini de devlet Hazine Müsteşarlığı bağlantısı ile ödemesi olacak.

İlgili:  Vergi No Sorgulama Servisi | Vergi Numaraları Nasıl Öğrenilir?

Önceki Yapılandırmadakiler de Faydalanacak

Bu uygulama sayesinde toplamda 42 bin üreticinin yapılandırmadan faydalanabileceğini söyleyen Çelik, söz konusu uygulama gündeme gelemeden önce borçlarını yapılandıran üreticilerin de aynı haklardan yararlanmak için gerekli yerlere başvuruda bulunabileceğini, ancak bu imkanlardan yararlanılabilmesi için dava açılmamış olması gerektiğini ya da açılan davalardan vazgeçilmiş olması gerektiğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.