Ege, Uzak Doğu İhracatını Yüzde 63 Arttırdı

Ege Bölgesi ihracatta 2. Sıraya oturdu. Bölgenin Uzak Doğu ülkelerine yaptığı ihracat 2016 Ocak ayına göre yüzde 63’lük artış kaydetti.

Ege Bölgesinden Uzak Doğu Ülkelerine İhracat Çıkışı!

Uzak Doğu ülkelerini kapsayan ihracat oranlarında Ege Bölgesi Ocak ayında büyük bir çıkış kaydetti. Uzak Doğu ülkelerine yapılan ihracat verileri incelendiğinde Ocak ayında yapılan ihracatın % 63 oranında arttığı görüldü.

Ege Bölgesinde faaliyetlerine devam eden ihracatçılar yurt çapında büyük bir başarıya imza attı. Geçen yıl ihracatta ikinci bölge olan Ege, 2017 yılının ilk ayında Uzak Doğu’ya yaptığı ihracatı tanıtım çalışmaları ve geliştirdiği pazarlama teknikleriyle pekiştirdi. Bu çalışmalar da yılın ilk ayında meyvelerini vermeye başladı. Ege İhracatçı Birliği yaptığı açıklamada, bölgenin Uzak Doğu pazarında bulunan yerini genişlettiğini bildirdi. Çin’den Japonya’ya kadar geniş bir bölgeye ihracat yapan Ege, pazar payında büyük öneme sahip 15 ülkeye ihracatı hızlandırdı.

Ege İhracatçı Birliği yaptığı açıklamada 2016 yılının ocak ayında Uzak Doğu’ya yapılan ihracat miktarını 46 milyon dolar olarak açıkladı. 2017 yılının ocak ayında söz konusu ülkelere yapılan ihracatı 75 milyon dolar olarak açıklayan Birlik bir rekora imza attı. Ocak ayındaki ihracat verileri değerlendirildiğinde Uzak Doğu’ya yapılan ihracat, toplam ihracatın yüzde dokuzluk bölümünü kapsadı.

Uzak Doğu’nun lider ülkesi Çin’de dahil bir çok ülkeye ihracat yapıldı. Ocak ayında Çin’e yapılan ihracat oranı yüzde 84’lük oranda artarak en fazla ihracat yapılan Uzak Doğu ülkesi oldu. Ege Bölgesi Japonya’ya yaptığı ihracatı ise yüzde yetmişlik seviyede arttırdı. Bu ülkeleri Avusturalya, Hindistan ve Güney Kore takip etti.

Egeli ihracat liderleri Ocak ayındaki bu gelişmelerden memnun olurken, gelecek aylarda da aynı seviyelerde ihracat yapmayı hedeflediklerini belirtti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.