Avrupa’nın Omega 3’ü Karadeniz’den!

Toplumların bilinçlenmesi ile her geçen gün daha çok önemli anlaşılan omega 3 balık tüketimi ile yeterli miktarda alınamadığı için günümüzde çoğunlukla kapsül olarak alınıyor. Dünya genelinde pek çok kişinin kapsül olarak tüketmeyi tercih ettiği omega 3 konusunda açıklama yapan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Sinan Kızıltan, Avrupa’da yoğun olarak tüketilen omega 3 kapsüllerinin kaynağının Karadeniz hamsisi olduğunu söyledi. Türkiye’de yetiştirilen ve tutulan balıkların besin değerlerinin yüksek olmasının balık ihracatı açısından önemli kapıların açılmasına sebep olduğunu söyleyen Kızıltan, ihracatta son 8 yıllık zaman diliminde büyük artış yaşandığını, balık üretiminde ve avcılığında Avrupa’da ikinci sırada olunduğu yıllık ortalama olarak 800 milyon dolarlık balık ihracatının olduğunu söyledi.

Türk Balıkları Omega 3 Zengini

Türk sularında yetişen balıkların omega 3 zengini olduğunu sözlerine ekleyen Kızıltan, Norveç somonunun Türk balıklarından daha sağlıklı olmadığını, omega 3 oranı incelendiğinde Türk balıklarınınım daha üstün geldiğini, bunun hem üretilen hem de denizden tutulan balıklar için geçerli olduğunu söyledi. Hamsi, dil balığı, istavrit, çipura gibi balıkların omega 3 oranının çok yüksek olduğunu ve dünyanın 85 ülkesine ihraç edildiğini söyleyen Kızıltan, her geçen gün balıkların farkı ortaya çıktıkça ihracat oranının da artışa geçtiğini söyledi.

Omega 3 Haplarının Kaynağı Karadeniz

Avrupa’da çok sık kullanılan omega 3 haplarının kaynağının Karadeniz Hamsisi olduğunu savunan Kızıltan, Türkiye’den İhracatı yapılan hamsilerin omega 3 olarak dünyaya satıldığını ancak üzerindeki imzanın ülkemize ait olmadığını söyledi. Tüketicileri yerli balık tüketmeye çağıran Kızıltan, Norveç’ten gelen balıkların gelem süresinin en az 10 gün olduğunu bunun yerine ülkemizde yetişen balıkların 2 gün içerisinde sofralarda yer bulduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.