Ekonomi Türkiye, Asya Kaplanları İle Aynı Ligde

Türkiye, Asya Kaplanları İle Aynı Ligde

Son Güncelleme:

DÜNYA BANKASI TÜRKİYE RAPORUNU AÇIKLADI

Dünya Bankası Türkiye İstatistik Kurumu’nun büyüme oranlarını inceledi. İnceleme sonunca Dünya Bankasına göre; Gayr-ı Safi Yurtiçi Hasıla oranında büyüme oranı Türkiye’yi daha ileriye götürerek yatırım sınıflandırmasında Asya Kaplanları ile aynı düzeye eriştirdiğini belirtti.

2009’DAN BU YANA CİDDİ ARTIŞ GÖRÜLÜYOR

Türkiye İstatistik Kurumu 2016 Aralık ayı başında büyüme oranlarını masaya yatırmıştı. Çıkan sonuçlar büyüme hesabı revizyonu doğrultusunda Dünya Bankası değerlendirmesinden geçti. Değerlendirme sonucu, ulusal verilerin kalitesinin arttığı, çıkan revizyon ile mali politika analizlerinin de güçleneceği yönünde.

Dünya Bankasına göre Türkiye 2009 dan bu yana yüzde 28’lik bir yatırım artışı göstermekte. Gayr-ı Safi Yurtiçi Hasıla başta, inşat sektörü olmak üzere birçok alanda yapılan yatırımlar ile değer artışında önemli etkiye sahip.

TASARRUF ORANINDA CİDDİ ARTIŞ

Dünya Bankası yüzde 25’e yükselen tasarruf oranı ile ilgili de diğer ülkelerle kıyas yaptığında Türkiye’nin ciddi bir artışta olduğunu belirtiyor. Banka’nın yaptığı açıklamalarda dikkat çeken diğer detaylar ise; yatırımlar ile artışın büyük ölçüde hesap değişikliklerinden kaynaklandığını ve bunun da ekonomiyi daha doğru yansıtabileceği, temel zayıflıkla ilgili 4.1 olması tahmin edilen cari açık, özel veya kamu yatırımlarında yapılacak olan yatırımın ne amaçlı olduğu ayrımının olmamasının önemli bir sınırlama getirdiği yönünde.

KİM BU ASYA KAPLANLARI?

1960-1990 yılları arası büyümesi ile dikkat çeken Tayvan, Singapur, Hong Kong ve Güney Kore için ekonomi literatüründe kullanılan bir isim olarak öne çıkan Asya Kaplanları gelişmiş ülkeler kategorisine son derece yakınlaşmışlardır.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,147BeğenenlerBeğen
7,214TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,496TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler