Türkiye, Asya Kaplanları İle Aynı Ligde

DÜNYA BANKASI TÜRKİYE RAPORUNU AÇIKLADI

Dünya Bankası Türkiye İstatistik Kurumu’nun büyüme oranlarını inceledi. İnceleme sonunca Dünya Bankasına göre; Gayr-ı Safi Yurtiçi Hasıla oranında büyüme oranı Türkiye’yi daha ileriye götürerek yatırım sınıflandırmasında Asya Kaplanları ile aynı düzeye eriştirdiğini belirtti.

2009’DAN BU YANA CİDDİ ARTIŞ GÖRÜLÜYOR

Türkiye İstatistik Kurumu 2016 Aralık ayı başında büyüme oranlarını masaya yatırmıştı. Çıkan sonuçlar büyüme hesabı revizyonu doğrultusunda Dünya Bankası değerlendirmesinden geçti. Değerlendirme sonucu, ulusal verilerin kalitesinin arttığı, çıkan revizyon ile mali politika analizlerinin de güçleneceği yönünde.

Dünya Bankasına göre Türkiye 2009 dan bu yana yüzde 28’lik bir yatırım artışı göstermekte. Gayr-ı Safi Yurtiçi Hasıla başta, inşat sektörü olmak üzere birçok alanda yapılan yatırımlar ile değer artışında önemli etkiye sahip.

TASARRUF ORANINDA CİDDİ ARTIŞ

Dünya Bankası yüzde 25’e yükselen tasarruf oranı ile ilgili de diğer ülkelerle kıyas yaptığında Türkiye’nin ciddi bir artışta olduğunu belirtiyor. Banka’nın yaptığı açıklamalarda dikkat çeken diğer detaylar ise; yatırımlar ile artışın büyük ölçüde hesap değişikliklerinden kaynaklandığını ve bunun da ekonomiyi daha doğru yansıtabileceği, temel zayıflıkla ilgili 4.1 olması tahmin edilen cari açık, özel veya kamu yatırımlarında yapılacak olan yatırımın ne amaçlı olduğu ayrımının olmamasının önemli bir sınırlama getirdiği yönünde.

KİM BU ASYA KAPLANLARI?

1960-1990 yılları arası büyümesi ile dikkat çeken Tayvan, Singapur, Hong Kong ve Güney Kore için ekonomi literatüründe kullanılan bir isim olarak öne çıkan Asya Kaplanları gelişmiş ülkeler kategorisine son derece yakınlaşmışlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.