Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, hali hazırda çalıştıkları 7 bin 700 firma olduğunu ve bu rakamı 100 bin seviyesine çıkartmak istediklerini belirtti.

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri ile finansman ihtiyacı ile ilgili konuları görüşmek üzere Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli ve Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım bir araya geldiler.

33 MİLYAR DOLARLIK DESTEK

2016 yılında ihracat yapanlara 22 milyar dolar kredi ve 11 milyar dolar sigorta desteği olmak üzere 33 milyar dolarlık bir destek sağladıklarını açıklayan Yıldırım, toplam ihracatın yüzde 22,7 sinin desteklendiğini ve 2017 yılında da bu desteği 40 milyar dolara çıkartarak toplam ihracatında yüzde 26’sını desteklemeyi hedeflediklerini açıkladı.

Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, açıklamalarında dünyada ihracatçısını en çok destekleyen ikinci kurum olduklarını da aktarırken hedeflerinin Güney Kore’nin birinciliğini ellerinden almak olduğunu da belirtti.

HEDEF 100 BİN İHRACATÇI

Yıldırım, şu anda çalışılan 7 bin 700 şirket olduğunu fakat bu rakamı 100 bine çıkarmayı hedeflediklerini belirterek bunların 65 bininin hedef kitlede bulunan ihracatçılar olacağını söyledi. Çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olduklarını belirten Yıldırım, 28 ayrı kredi programlarının olduğunu ve Türkiye’de verilen ihracat kredilerinin yüzde 44’ünü kendilerinin verdiğine de değindi.

EN DÜŞÜK MALİYETLİ KREDİ

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kaynaklı olan ve ‘reeskont’ adı verilen kredilerinin Türkiye’nin en düşük maliyetli kredisi olduğunu ayrıca TL bazlı kredilerde ortalama 6 puan, döviz kredilerinde ise 2,5 puan gibi faiz avantajları olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.