Ana Sayfa Ekonomi İhracatta Leblebi Etkisi

İhracatta Leblebi Etkisi

-

MARKA TESCİLLİ LEBLEBİ

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde ortalama yıllık 15 bin ton leblebi üretilmekte. Bu lebleblerin namı yurt fışına kadar uzandı. Ülkemiz için ihracatta ciddi değer kazandıran Tavşanlı leblebisini, Tavşanlı Leblebiciler ve Kuruyemişçiler Odası Başkanı Mustafa Sarı şöyle anlattı: “ İlçemizde üretilen leblebimizin Türkiye’de yöresel işaret tescil belgesi bulunmakta. Bununla birlikte Fransa’nın Başkenti Paris’te ‘International Trophy For Quality New Millenium Award’ ödülünü de alarak dünyaya açılma imkanı bulmuş bulunmaktayız.”

43 ÇEŞİT LEBLEBİ

Tavşanlıda leblebi üreten bir çok üretici bulunmakta. Üreticiler ihracattan fazlasıyla memnun olduklarını, dünyaya açılmış olmanın gururunu yaşadıklarını belirttiler. Leblebilerinin her daim nitelikli olması için daha fazla emek sarfettiklerini söyleyen üreticiler Tavşanlı leblebisinin bugün 43 farklı çeşidi olduğunu söylüyorlar. Şeker, baharat ve çikolata ile tatalandırdıkları leblebileri karamelli, kahveli, sakızlı, limonlu ve hatta acılı birçok çeşit ürettiklerinin altını çizdi.

LEBLEBİNİN ÜRETİLMESİ YAKLAŞIK 3 AY SÜRÜYOR

Üreticiler leblebinin yaklaşık olarak 3 ay gibi bir zaman diliminde büyük emeklerle üretildiğini belirterek bu işin meşakatli olduğuna dikkat çekiyorlar.

Tarlada yetişen nohutun fabrikaya gönderilmesi, fabrikada elenip 2 ay süre ile salamuraya bırakılmasıyla dinlenme sürecine giren nohutlar birkaç kontrolden sonra leblebiye dönüşüyor. Bu dönüşüm aşağı yukarı 3 aylık bir zaman gerektiriyor.

4 BİN TON İHRAÇ EDİLİYOR

Tavşanlı Leblebiciler ve Kuruyemişciler Odası Başkanı Mustafa Sarı, ilçelerinde ürettikleri 15 bin ton leblebinin şimdilik 4 bin tonunu yurt dışına gönderdiklerini belirtti. Başta Balkan ülkeleri olmak üzere, bazı Avrupa Ülkeleri ve Ortadoğu Ülkelerinden ciddi talep aldıklarını söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,608BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,426TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler