Ana Sayfa Ekonomi Soğan Üreticiyi Zora Soktu

Soğan Üreticiyi Zora Soktu

-

2016 yılının durgun geçmesi ile 2017 yılına ümit bağlayan soğan üreticilerinin ümidi boşa çıkıyor. Türkiye genelinde soğan üretimi ile üçüncü sırada olan Eskişehir, kilogram fiyatının 20 kuruşa kadar düşmesi ile en kötü dönemlerden birini yaşıyor. Fiyatların bu kadar düşmesine rağmen alıcı bulamadığını belirten üreticiler, bu gidişatın iyi olmadığını belirtiyor.

Tüketici Memnun

Soğan fiyatlarının marketlerde bile 50 kurusun altına düşmesinden tüketici memnun olurken üretici ne yapacağını şaşırmış durumda. Eskişehir’de bu yıl 38 bin dekar alanda üretilen kuru soğan yaklaşık olarak 150 bin tona ulaştı. Üretim bu kadar yüksekken üreticinin elinde halen 75 bin ton kuru soğan bulunuyor.

Hava Isınınca Kayıplar Artacak

Konu hakkında açıklama yapan Eskişehir Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu ve Odun pazarı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şen, şimdilik üreticinin elinde kuru soğanın durduğunu ancak havaların ısınması ile işlerin değişeceğini ve soğanların çürümeye başlayacağını üreticinin böyle bir durumda satma ihtimalinin de olmayacağını belirtti.

Fiyatlar Çok Düştü

Fiyatların çok düştüğünü belirten Şen, Türkiye’nin Pazar ihtiyacı olduğunu, plansız ekim gerçekleştiği için elde çok fazla a ürün kaldığını, geçen yıl kuru soğan fiyatının yüksek olmasının bu yılı fazla ürün ile etkilediğini belirtti. Üretimde Pazar az olunca sıkıntılarına arttığını belirten Şen, fiyatların bu kadar düşmüş olmasının üreticiyi çok zor duruma düşürdüğünü sözlerine ekledi.

İhracat Düşük

Kuru soğanda ihracatın bu yıl istenilen eviyede olmadığını belirten Şen, iç pazarda da marketlerin bu durumdan faydalanarak üreticinin malı ile rekabete sebep olduklarını belirtti. Elde fazla ürün olduğu için para gelmese bile elde ürün kalmasın diye peşin para olmadan ürün verildiğini belirten Şen, bu yıl masrafların dahi çıkarılamadığını söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,611BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,430TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler