Ana Sayfa Ekonomi Zeybekci: En Az Yüzde 6 Büyümeliyiz

Zeybekci: En Az Yüzde 6 Büyümeliyiz

-

Gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2016 yılının çok zorlu bir yıl olduğunu ülkenin iç ve dış düşmanlar tarafından yıpratılmaya çalışıldığını, tüm bunların yanında ekonomik sıkıntıların da işin içine karışması ise yatırımcısından ihracatçısına kadar zor bir senenin yaşandığını söyledi. 2016 yılına dair bu kötü günlerin geride kalması için hükümet olarak çok çalışıldığını belirten Zeybekci, tüm çabaların daha güzel bir Türkiye için olduğunu bunun içinde herkesin çalışması gerektiğini söyledi.

Büyüme Şart

Zor günlerin geride bırakılması için ülkede pek çok seferberlik başlatıldığını ve bu konuda vatandaşında çok yardımcı olduğunu belirten Zeybekci, son dönemlerde gündeme gelen işsizlik sorununun çözülebilmesinin yolunun büyümeden geçtiğini söyledi. Büyüme ve istikrar ile işsizlik sorununun önüne geçilebileceğinin altını çizen Zeybekci, eğer büyüme yüze 6 ve üzerinde gerçekleşirse işsizlik sorununun büyük ölçüde azalacağını, büyümenin istihdamı yanında getireceğini söyledi.

Yatırıma İhtiyaç Var

Yatırım konusunda da açıklamalarda bulunan Zeybekci, Türkiye için yabancı sermayenin bir gereklilik olduğunu, uluslararası ve doğrudan yatırım girişlerine ve yatırımcılara ihtiyaç olduğunu belirtti. Yatırımcıların dikkatini çekmek için yatırım ikliminin yabancı sermaye için uygun hale getirilmesi gerektiğini belirten Zeybekci, bu konuda eksiklerin olduğunu ama daha iyi şartların oluşması için de çalışmaların devam ettiğini söyledi.

İhracat Artmalı

İhracatın büyümeyi doğrudan etkilediğini ve finansman oluşturduğunu belirten Zeybekci, Kasım ayında yüzde 9,7 oranında olduğunu, aralık ayında ise yüzde 9,4 ‘e düştüğünü, 2017 yılının ilk ayı olan ocak ayında ise yüzde 15 seviyelerine geldiğini belirtti. 2017 yılının bu açıdan iyi bir başlangıç olduğunu belirten Zeybekci, büyüme trendinin 2017 yılında gerçekleşeceğini söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,615BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler