Ana Sayfa Ekonomi 93 Elektrik Şirketine 3 Ay Ceza!

93 Elektrik Şirketine 3 Ay Ceza!

-

Elektrik tüketicisini yakından ilgilendiren serbest tüketici olma tercihi konusunda usulsüzlük yapan firmalar hakkında işlem başlatılıyor. Yakın zaman önce açıklanan ve aylık elektrik faturası 82 liranın üzerinde gelen kullanıcıların istedikleri taktirde elektrik dağıtım şirketlerini değiştirebilme hakkı veren uygulamanın suiistimale uğratılmasının önüne geçilmeye çalışıyor. EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından tespit edilen 93 şirkete 1 Mart itibari ile yaptıkları usulsüzlüğün cezası uygulanmaya başlayacak.

Toplam 93 Şirket

EPDK yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre 93 adet elektrik şirketinin tüketicilere sözleşme imzalatmadan serbest tüketici portföyüne almaya çalıştığı tespit edildi. Normal şartlarda imzalatılması gereken sözleşmeyi imzalatmayarak usulsüzlük yapan şirketlere 3 ay boyunca yeni tüketici kaydı alamama cezası verilecek. Söz konusu 93 şirketin kayıt alamama cezası 1 Mart 2017 tarihi itibari başlıyor.

Emsal Karar

Konu hakkında açıklamada bulunan EPDK yetkilileri uygulanmasına karar verilen kayıt alamama uygulaması ile tüm piyasa katılımcılarına bir uyarı yapılmış olacağını, piyasa katılımcılarının tüketicilere yönelik tedarikçi değişim sürecinde daha hassas ve dikkatli davranmalarını sağlayacağını belirtiyor. Söz konusu uygulamanın tamamen yanlış olduğunu belirten EPDK yetkilileri tedarikçilerin sözleşme imzalamadıkları bir tüketiciyi kendi portföylerine ekleme talebinde bulunmalarının nadiren de olsa karşılaşılan bir durum olduğunu ancak uygulanan bu ceza sistemi ile bunun da önüne geçmeyi planladıklarını belirtiyor.

8,4 Milyon Abone

Ülke genelinde açıklanan 2 bin 400 kilovatsaat yani 82 lirayı aşan fatura ödemesi olan tüketici sayısının 8,4 milyon aboneyi etkilediğini belirten EPDK yetkilileri, tüketicileri serbest tüketici olmak için yaptıkları işlemlerde, tedarikçi şirketlerde imzalayacakları sözleşmelerde çok dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,616BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,430TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler