Ana SayfaEkonomiOcak’ta İhracat Yüzde 18, İthalat Yüzde 16 Arttı

Ocak’ta İhracat Yüzde 18, İthalat Yüzde 16 Arttı
O

-

TÜİK Ocak Ayı İhracat ve İthalat Rakamlarını Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu ocak ayında Türkiye’nin gerçekleştirdiği ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre ocak ayında toplam 11 milyar 278 milyon liralık ihracat yapıldı. 2016’nın aynı dönemine göre yükselen ihracat miktarı, yeni yıla hızlı bir giriş yaptı.

Türkiye İstatistik Kurumu bu artışın yüzde 18,1’lik oranda olduğunu belirtti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının geçici kayıtlarından yararlanılarak ulaşılan bilgilere göre, Türkiye ihracatı yanında ithalatı da artış yaşadı. 2017 ile 2016 seneleri ocak ayı verileri değerlendirildiğinde bu artış yüzde 15,9’luk seviyede oldu. Türkiye’nin ocak ayındaki ithalat tutarı ise 15 milyar 586 milyon dolar seviyesinde oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu yaptığı açıklamada Türkiye’nin dış ticaret açığı bilgilerini de paylaştı. Buna göre söz konusu açık yüzde 10,3’lük seviyede arttı. Dış ticaret açığının dört milyar 309 milyon dolar olduğu ifade edildi.

Geçen yıl ihracat miktarının ithalat miktarını karşılama durumu yüzde 71’lik seviyedeydi. 2017 yılının aynı döneminde ise bu oran yüzde 72,4’lük seviyeye geriledi.

Yeni yılın ilk ayın ile bir önceki ayı karşılaştırıldığında ihracatın yüzde dört buçuk oranında arttığı görüldü. Aynı dönemde ithalat miktarı ise yüzde 0,6’lık artış kaydetti. Takvimsel etkenler haricindeki hesaplamaya göre 2016 Aralık ve 2017’nin ilk ayındaki oranlar artış yönlü hareket izledi. Buna göre ihracatın yüzde 17, ithalatın yüzde dokuz seviyesinde yükseldiği gözlemlendi.

Türkiye İstatistik Kurumu açıklamasında ocak ayı ihracatında, AB ülkelerine gerçekleştirilen ihracatın yüzde 12 seviyesinde arttığını belirtti. Ocak ayında AB ülkelerine yapılan ihracat tutarı beş buçuk milyar dolara yakın oldu.

Ocak ayında Türkiye en fazla ihracatı Almanya’ya yaptı. Almanya’ya yapılan ihracat tutarı bir milyar dolar seviyesini aştı. Almanya’yı Irak, İngiltere ve BAE takip etti.

Türkiye en fazla ithalatı ise Çin’den yaptı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol