Ana SayfaEkonomiOtomotiv İhracatı 10 Yılın Rekorunu Şubatta Tazeledi

Otomotiv İhracatı 10 Yılın Rekorunu Şubatta Tazeledi
O

-

İhracat Şampiyonu Şubatta Coştu!

Geçen 11 yıllık zaman diliminde Türkiye’nin en fazla ihracat sektörü olarak kayda geçen otomotiv sektörü, şubat ayında rekor tazeledi. Geçen on yıl içerisindeki en fazla ihracatı şubatta gerçekleştiren sektör, 2017 yılının da ihracat şampiyonu olacağının sinyalini verdi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği tarafından tutulan kayıtlara göre sektör şubat ayında yüzde 12 buçuk oranında ihracatını arttırdı. Şubat ayında hayata geçen ihracat sektöre iki milyar 230 milyon dolarlık ciro yaptırdı.

Otomotiv sektörü geçen 5 aylık zaman diliminde her ay iki milyar dolarlık seviyeyi geçmeyi başardı. Sektörün bu başarısı toplam ihracatın yüzde yirmilik dilime hakim olmasının da yolunu açtı. Buna göre otomotiv sektörü Türkiye’nin ihracatından yüzde 20’lik pay alıyor.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı otomotiv sektörünün ger geçen ayda ihracat miktarını arttırdığını ifade etti. Başkan Orhan Sabuncu, şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Geçen ay sektörün en fazla ihracat ettiği otomobilin, binek araçlar olduğunu belirten Sabuncu, “Binek araç ihracatının yüzde 60’lık oranda artması, son 10 yılın en iyi çıkışını kalamamamıza neden oldu” dedi.

Türk otomotiv sektörü, dünya lideri ülkelere ihracat yaptı. Pazar içerisinde büyük bir pay alan sektör İtalya’dan Fransa’ya kadar potansiyeli yüksek pazarlarda kendini gösterdi.

Şubat ayında Amerika’ya yapılan ihracat miktarı yüzde 49’luk seviyeye yükseldi. Polonya’ya yapılan ihracat miktarıysa yüzde 30’luk oranda kendini gösterdi. Sektör en iyi çıkışı ise İsrail pazarında yakaladı. Buna göre ihracat yüzde 119’la rekor kırdı. İran’a yapılan ihracatın ise yüzde 87 oranında artış kaydettiği görüldü. Bunların yanında Amerika’ya ihraç edilen binek araç sayısı yüzde 203’lük seviyede artarak rekora koştu.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol