Ekonomi Rusya Bazı Ürünlerde İhracat Yasağını Kaldırdı

Rusya Bazı Ürünlerde İhracat Yasağını Kaldırdı

Son Güncelleme:

Rusya ile yaşanan kriz sonrasında uygulanan kota ile mağduriyet yaşayan ve tarım ürünleri elinde kalan üretici ve ihracatçılar son dönemde ilişkilerin yumuşaması ile ümitlerini korumaya devam ediyor. İki ülke başkanlarının bir araya gelmesi ve barış imzalanması sonrasında bundan sonraki süreçte tarım ve turizm alanındaki kotaların kaldırılacağı ve ülkelerin birlik içerisinde ticari hayatına devam edeceği açıklanmıştı. Her ne kadar bu açıklamalar gerçekleşse se yaş meyve ve sebze alanındaki ihtiyaçlarını Türkiye’den karşılayan Rusya kendi seralarını oluşturarak uzun vadede dışa bağımlılığın önüne geçme çabalarını hızlandırıyor. İhracat kotalarını tam anlamı ile kaldırmayan Rusya geçtiğimiz günlerde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin tepkisi ile karşılaşmış ve bu konuların daha detaylı görüşüleceği açıklaması yapılmıştı.

Bazı Ürünlerde Kota Kaldırıldı

Son günlerde yaşanan ihracat kotası sonrasında Başbakan Binali Yıldırım ve Rusya Başbakanı Medvedev’in yaptığı görüşme sonrasında Türkiye’den Rusya’ya gerçekleştirilen bazı tarım ürünlerinin ihracatı için gerekli kararname imzalandı. Yaşanan bu gelişme başta yaş sebze ve meyve sektörü olmak üzere tarım sektöründe üreticilerde ve ihracatçılarda büyük bir heyecana sebep oldu.

Yasak Kaldırılan Ürünler

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre soğan, brokoli, karnabahar ve karanfil ihracatındaki yasak kaldırıldı. İmzalanan kararnameden sonra bu ürünlerin Rusya’ya ihracatı gerçekleştirilebilecek. Bazı ürünlerde yasak kaldırıldı ancak yasak kapsamında bulunan ve en önemli ihracat ürünleri ise üzüm, domates, kabak, çilek ve nardan oluşuyor. Yasağı kaldırılan ürünler arasında maalesef üretim ve ihracat sezonunun en yoğun dönemini yaşayan bu ürünlerin bulunmuyor olması üretici ve ihracatçılar tarafından üzüntü ile karşılanıyor. Üreticiler yakın zamanda diğer ürünler için de yasağın kalkmasını bekliyor.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,406BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,643TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,526TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler