Ana SayfaEkonomi3 Kez Faiz Artışına Gidilebilir

3 Kez Faiz Artışına Gidilebilir
3

-

ABD Merkez Bankası FED tarafından yapılan son incelemelerin ardından piyasa değerleri inceleme altına alındığı zaman bu yıl 3 kez faiz artışına gidilebileceği ortaya çıktı. 

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından ortaya konulan veriler düşünüldüğü zaman ılımlı bir büyümenin kaydedilmesi dikkat çekmişti. Bu süreç içerisinde Şubat verileri göz önünde bulunduğu zaman tarım dışı istihdam verilerinin 235 bin arttığı belirlendi. Bunun yanı sıra işsizlik oranı da geriledi. İşsizlik verileri inceleme altına alındığı zaman işsizlik oranlarının yüzde 4.7 seviyelerinde gerilediği belirtildi. Daha önceki dönemlerde konu hakkında bir tahmin yapıldığı zaman beklentilerin 200 bin artış ve gerileme hedefinin ise yüzde 4.7 olmasıydı. Yapılan değerlendirmelerin ardından beklentilerin karşılanması ılımlı bir süreç olarak değerlendirildi. 

İşçilere verilen ortalama saatlik ücretlerin artış beklentisi yüzde 0.3 olarak belirlenmişti. Ancak ortaya çıkan rakamın yüzde 0.2 olması dikkat çekti. Saatlik ücretler yıllık veriler doğrultusunda tam olarak düşünüldüğü zaman bu süreçte yüzde 2.8 oranında arttığı açıklandı. İstihdam verilerinde yaşanan değişimlerin ardından bir revize söz konusuyken geçen ay 227 bin olan rakamın bu ay 238 bin olarak değişiklik gösterildiği ortaya çıktı. 

FED tarafından 14 15 Mart tarihlerinde yapılması beklenen toplantısında nasıl bir karar alacağı merak konusu haline gelmişti. Veriler inceleme altına alındığı zaman bu konuda bir faiz artışının kesinleşmesi neredeyse kesin hale geldi. Analistler ve ekonomistler tarafından piyasaların düzelmeye başladığı ve ılımlı bir büyüme kaydettiğini dile getirerek faiz artırımlarına da yeşil ışık yaktılar. Ardından geniş kapsamlı bir inceleme yapıldığı zaman bu yıl 3 kez faiz artırımına gidilebileceği konuşulmaya başlandı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol