Türkiye ve Rusya “Ortak Yatırım Fonu” Mutabakatını İmzaladı

0

Ortak Yatırım Fonu Mutabakatı İmzalandı

Türkiye ile Rusya arasında ticari yakınlaşma devam ederken, iki ülke ortak bir fon oluşturma kararı aldı. Bu kapsamda Ortak Yatırım Fonu için imzalar atıldı.

Söz konusu fona Türkiye “Varlık Fonu” ile Rusya “Doğrudan Yatırım Fonu” aracılığıyla yatırım yapacak. İki ülkenin Ortak Yatırım Fonu’na yatıracağı miktar toplam bir milyar dolar seviyesine kadar yükselebilecek.

Ülkelere ait fonlar yeni fonun oluşturulması için anlaşmaya vardı. Bu çerçevede ilk adım atılarak mutabakat anlaşması karşılıklı olarak imzalandı.

PROJELER İKİ ÜLKENİN ORTAK KARARIYLA BELİRLENECEK

Ortak Yatırım Fonu çerçevesinde iki ülkenin ekonomik anlamda bağları daha da güçlü hale gelecek. Söz konusu fon yatırımların hızını arttırırken, en iyi yatırım projelerini birlikte üretecek.

Ortak Yatırım Fonu’nun mutabakat anlaşması Rusya’da imzalandı. İmza törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus lider Putin katılım sergiledi.

HER ÜLKE 500 MİLYON DOLAR YATIRABİLECEK

Fona hem Türkiye hem de Rusya 500 milyon dolar seviyesine kadar yatırım yapabilecek. Böylece fonun toplam tutarı bir milyon dolar seviyesine çıkabilecek.

“TÜRKİYE VARLIK FONUNUN İLK ULUSLAR ARASI ANLAŞMASI OLDU”

İmzalanan mutabakat anlaşması ardından Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Mehmet Bostan anlaşmayı değerlendiren bir açıklama yaptı. Anlaşma ile iki ülkenin ekonomik işbirliğinin artacağını söyleyen Başkan Bostan, “Fon ile planlanacak projeler her iki ülkeye de büyük katkılar sağlayacak. Ekonomik büyümenin önünü açacak. Fon ile üretilecek projeler girişimci için fırsat olacak” dedi. Başkan Bostan bu anlaşmanın Türkiye Varlık Fonu’nun ilk yurtdışı anlaşması olduğunun altını çizerek, “Bu anlamda Kurum olarak farklı bir heyecan içerisindeyiz” şeklinde konuştu. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın