Ekonomi Doğalgaza Spot Piyasa Kurulacak!

Doğalgaza Spot Piyasa Kurulacak!

Son Güncelleme:

Spot Doğalgaz Piyasası Türkiye’de!

Doğalgaz üretimi yapan ülkelere yakın konumunu değerlendirmeyi planlayan Türkiye, bu konuda yeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

Doğalgaz ticaretinde önemli bir konumda yer alan Türkiye bu durumu fırsata dönüştürmeye hazırlanıyor. Buna göre Türkiye’de spot doğalgaz piyasasının oluşturulması ilk hedef olarak belirlendi.

Doğalgaz üreten ülkelere komşu olan Türkiye, doğalgazda ticaret merkezleri arasında girmek istiyor. Bu hedefle hayata geçirilecek proje hakkında ilk açıklama Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. tarafından yapıldı. EPİAŞ’a bağlı olarak işleyecek piyasada alım ve satım işlemleri yapılacağı açıklandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yetkilileri de yaşanan gelişmeleri doğruladı. Kurumun aldığı karara göre doğalgaz ticaretinde elektronik bir platform kurulacak. Söz konusu platform “Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası Yönetmeliği” kapsamında değerlendirilecek. EPDK yaptığı en son toplantıda bu konuyla ilgili kararı verdi.

EPDK’nın kurul toplantısında onaylanan yönetmelik uyarınca, Türkiye’de doğalgaz fiyatları artık daha objektif olarak tespit edilecek. Piyasada faaliyet gösteren firmalar daha şeffaf şartlarda çalışmalarını yürütecek. Doğalgaz Türkiye’de ticari olarak piyasada yerini alacak. Bu da rekabetçi ortamda fiyatlandırmanın yapılmasının önünü açacak. Yönetmelikle birlikte doğalgazın fiyatını spot piyasa belirleyecek.

Oluşturulması hedeflenen spor doğalgaz piyasası, hem işlem hacmini hem de doğalgaz miktarını arttıracak. Bu piyasada söz konusu alanda ticaret yapacak şirketler, fiyatlarını elektronik ortamda ilan edecek. Alış ve satış noktalarında tekliflerini bu platform aracılığı ile verme imkanı yakalayacak.

BOTAŞ dışında tedarik edilmekte olan ve fiyatı belirlenen dengeleme gazında ise “Ticaret Platformu” etkili olacak ve fiyatlar burada belirlenecek. Söz konusu işlemlerle dengeleme gazı da fiyatlandırılmış olacak. Böylelikle elektrik ile doğalgaz piyasaları daha dengeli işler hale gelecek. 

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,133BeğenenlerBeğen
7,245TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,495TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler