Cebinize 20 Bin TL Koymadan Evlenmeyi Hayal Bile Etmeyin!

0

Evlenecek Çiftlerin Yeni Ev Masrafları Arttı

Baharın ilk günlerini yaşadığımız şu günlerde evlilik planı yapanlar tatlı bir telaşe içerisine girdi bile! Bahar ve yaz aylarında evlenecek çiftler ev alışverişleri için mağaza mağaza dolaşmaya, yeni eşyaları seçmeye ve tabi ki fiyat araştırması yapmaya başladı.

Yeni bir evin ihtiyacı olan mobilya, halı, perde, beyaz eşya ve zücaciye eşyalarının fiyatları ise çiftleri pek mutlu etmedi. Dar gelirli bir çiftin eşyalarını en düşük fiyat seviyesinden seçmesi halinde 15 bin lira kadar harcama yapmaları gerektiği tespit edildi. Biraz daha lükse kaçan eşyalar seçilirse bu rakam iki katına hatta daha fazlasına dahi çıkabiliyor denildi.

Türkiye İstatistik Kurumu geçen yıl kaç kişinin evlendiğini inceledi. Bu inceleme sonrasında kayıtlar toplam 594 bin 493 kişinin evlendiğini gösterdi. Geçtiğimiz sene yine bahar aylarında başlayan evlenme merasimleri yaz boyunca aralıksız devam etti. Bu yılda aynı şekilde Ramazan Ayında evliliklerde biraz yavaşlama ve sonrasında yaz sonuna kadar artış yaşanacağı beklentiler arasında yer alıyor.

Yapılan araştırmada evlenecek çiftlerin yatak odası masrafının en az 2500 lira seviyesinde olacağı ifade edildi. söz konusu mobilyalarda fiyatlar marka ve kaliteye göre on bin liraya kadar çıkabiliyor.

Evliliğe adım atacak çiftlerin yemek odası ve oturma grubu masraflarıysa, odabaşına en az bin liralık en yüksek 8-9 bin liralık harcamayı beraberinde getiriyor.

Evlerin olmazsa olmazı beyaz eşyalar ise ÖTV indirimi ardından daha uygun fiyat seviyelerinden başlıyor. Bulaşık ve çamaşır makinesi fiyatları bin lira gibi rakamlardan satışa sunulurken, buzdolabı fiyatları 1500 lirayı buluyor.

Evlerin perdeleri ve halıları kaliteye bağlı olarak farklılık gösterse de en az 3 bin liralık harcamayı gerektiriyor.

Tüm bu eşyalara ek olarak küçük ev aletleri, televizyon ve ufak ayrıntılarda dahil edildiğinde toplam harcama en az 15 bin liralık bir birikime mâl oluyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın