Ana SayfaEkonomiMehmet Şimşek'ten Referandum ve Ekonomi Değerlendirmesi

Mehmet Şimşek’ten Referandum ve Ekonomi Değerlendirmesi
M

-

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yapılan referandum açıklamalarında ‘evet’ yanıtının çıkması ile ekonomide büyük bir kalkınmanın yaşanacağı sinyalleri verildi. 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek katılmış olduğu bir televizyon programında gündeme ilişkin bazı sorulara yanıt verdi. Ekonomik açıklamalarda da bulunurken bunun ardından gündemi en çok meşgul eden referandum süreci hakkında konuşmayı ihmal etmedi. Referandum sonuçlarından hayır yanıtının çıkması ile birlikte ekonominin durumdan nasıl etkileneceği merak konusu haline gelmişti. Bunun ardından Mehmet Şimşek merak edilen bazı sorulara yanıtlar verdi. Referandum ve başkanlık seçimlerinin olumsuz sonuçlanmasının ardından ekonomide son dönemlerde devam eden belirsizlik durumunun devam edebileceği ve bu durumunda doğrudan ekonomiyi olumsuz anlamda etkileyeceğini özellikle belirtti. 

Ülkemizde uygulanan parlamenter sistemin beklendiği gibi yönetimde istikrarı sağlayamadığını belirtirken ülkenin daha iyi yönetilmesi için başkanlık sisteminin gerekli hale geldiği özellikle vurgulandı. Hayır sonucunun çıkması halinde ülkede yeni bir kriz dalgasının yayılmasının olası ihtimaller arasında olduğunu belirtmesi dikkat çekti. Sadece ekonomik anlamda değil siyasi anlamda da bir belirsizliğin yaşanmasının mümkün olduğu dile getirildi. 

Son dönemlerde yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen belirgin olarak yavaşlama görülmesine rağmen bu durumda hala bir büyümenin yaşandığına vurgu yapıldı. Referandum sonuçlarından olumlu yanıt alındığı takdirde ekonomideki büyümenin hızlı bir şekilde artması ve bu süreç içerisinde Türk lirasının kaybettiği değerleri geri kazanarak çıkış yakalamasının planlandığı belirtildi. Son dönemlerde dövizde ve kurda meydana gelen dalgalanmalar sorulduğu zaman bu durumun kesinlikle FED tarafından yapılan faiz artırımı açıklamasına dayandığını dile getirmesi dikkat çekti. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,354TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol