Demirören Holding Rus Akaryakıt Şirketiyle Anlaştı

0

Demirören ve Rosneft 4,6 Milyon Tona İmza Atıldı

Türkiye’de enerjide lider Demirören Holding, Cumhurbaşkanının Rusya ziyareti akabinde büyük bir enerji anlaşmasına imza attı. Holding Rus enerji şirketi Rosneft ile 2020 yılına kadar anlaştı.

Buna göre 4,6 milyon tonluk petrol ürünü tedariki gerçekleşecek. Söz konusu ürünlerin 3,6 milyon tonluk bölümü ultra düşük sülfürlü dizel, bir milyon tonu kapsayan kısmı ise LPG olarak temin edilecek.

Anlaşma ardından Demirören Holding, söz konusu şirketle 2016 yılından bu güne birlikte çalıştıklarını açıkladı. Geçen yıl şirketten ihraç edilen yakıt miktarı ise 840 bin tondan fazla olarak belirtildi. Bu süre içerisinde uyumlu şekilde işbirliği yaptıklarını ifade eden Demirören Holding, bu anlaşma ile daha fazla ticaret yapma şansı elde ettiklerini bildirdi.

Anlaşmaya göre Demirören Holding 2018 ile 2020 yıllarında petrol ürünlerini Rus şirket Rosneft’en temin edecek. Anlaşma kapsamında Holding’in yakıt tedariki 4,6 milyon tonu bulacak.

İki şirket tarafından imzalanan anlaşmanın hayata geçmesiyle, Demirören Holding bünyesinde yer alan akaryakıt şirketleri senelik yakıt ihtiyacının yüzde 50’den fazlasını Rus şirketten karşılayacak. Anlaşma Demirören Holding’in Rus Şirketle işbirliğini yükseltirken, Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkiler de artacak.

Anlaşmanın hayata geçmesiyle Rus şirketin ülkemizdeki Pazar payı yüzde 11 seviyesine çıkacak. Rosneft’en alınması planlanan dizel yakıt miktarı, ülkede tüketilmekte olan dizel yakıtın yüzde altısını karşılayacak.

Bu pazar payı ile Rosneft, şirketin değerini yükseltecek. Hem Türkiye’nin hem de Rusya’nın kazanacağı bu anlaşma daha kapsamlı anlaşmaların da işaretçisi olarak değerlendirildi. İlerleyen günlerde farklı anlaşmaların yapılması da beklentiler arasında yer alıyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın