Ana SayfaEkonomiSGK Başkanı Canlı Yayında Açıkladı! Gelir Testi Kaldırıldı

SGK Başkanı Canlı Yayında Açıkladı! Gelir Testi Kaldırıldı
S

-

Başvurular 1 Nisan 2017’de Başlayacak

SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı, GSS’de yapılan yeni düzenlemeleri canlı yayında açıkladı. Yeni düzenleme 8 Mart 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmıştı. Konu hakkında detaylı bilgiler veren SGK Başkanı Bağlı, vatandaşa müjdeli haberler verdi.

Genel Sağlık Sigortasında yapılan düzenlemenin 1 Nisan tarihinde uygulanmaya başlanacağını belirten Bağlı, sistemdeki eksikliklerin giderildiğini kaydetti.

Sisteme otomatik olarak vatandaşların sorunlarının ve şikayet ettikleri konuların çözümlendiği ifade eden SGK Başkanı, sistemin eskisine kıyasla daha basit şekilde işleyeceğini söyledi.

Eski sistemde sigortası bulunmayan tüm vatandaşlar sisteme otomatik olarak kaydedilmekte, asgari ücretin belirli bir oranından az gelir elde edenler ise “yeşil kart” uygulamasından yararlanmaktaydı.

“GSS’de yapılan yeni düzenlemeyle prim oranı yüzde 12 seviyesinden yüzde 3’lük orana indirildi” diyen SGK Başkanı, tescilin resen yapıldığını ifade etti. Bunun 53 TL ödeme şartı ile GSS’na dahil olma anlamına geldiğini açıklayan Başkan, “Bu kapsamda sisteme dahil olan tüm vatandaşların bütün hakları elde ettiğini müjdeledi.

GSS’ye geçmişte borcu olan vatandaşlara da iyi haber verildi. SGK Başkanı bu konuyla ilgili şunları bildirdi. “1 Nisan tarihinden itibaren sisteme borcu olan kişilerin gecikme zamları borçlarından silinecek. Yeni düzenleme bu anlamda vatandaşın yanında oldu. Tüm borçlar ise 53,33 TL’den hesaplanacak. Borcu olan herkesin borç bakiyeleri yeniden hesaplandı. Gecikme faiz borçları ana borçtan arındırıldı. Ana borç ise yüzde 3 oranı üzerinden hesaplandı. Borcu olan vatandaş isterse borcunu 12 ayda ödeme şansına da sahip oldu” dedi.

SGK Başkanı özellikle şu konunun altını çizdi. 53 Liralık ücretin kişi bazında değil tüm aileyi kapsadığını kaydetti. Sistem dahilinde prim ödemesi yapacak her vatandaş düzenleme ardından GSS ile hem yurt içinde hem de yurt dışında tedavi olma imkanı da kazandı.

Mehmet Selim Bağlı açıklamasına GSS’de uygulanan gelir testi hakkında bilgi vererek devam etti. “Buna göre GSS sisteminde gelir testine tabi olma şartı kaldırıldı” diyen Başkan, başvuruların 1 Nisanda başlayacağını duyurdu. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol