Son Gelişme! Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak? 2017/2018

0

Bilindiği gibi sicil affı kredi ve banka borcu olan herkesin önemle araştırdığı bir konudur. Bazı sebeplerden ötürü kredi gecikmesi ya da banka borcundan dolayı af bekleyen 12 Bin 500 işveren ve esnaf bulunuyor. Sicil affı merakla beklenmektedir. Sicil affı 2017 yılında takip listesine girmiş esnaf ve işvereni oldukça rahatlatacak.

Sicil Affı Maliyenin Gündeminde Yer Alacak

Afla ilgili torba yasası TBMM Plan ve bütçe komisyonu tarafından kabul edildi. Bir toplantıda sicil affına yer veren Gümrük ve Ticaret bakanı Bülent Tüfekçi bu konunun yasa tasarısının komisyonundan geçtiğini bildirdi. Genel kurula meclis açıldıktan sonra maliye torbasına girmiş olacağını belirterek, 12500 bin esnaf ve işverenin merakla beklediği yasa tasarısını 2017 yılında özellikle bireysel kredi kullanan işveren, esnaf tacir ve vatandaşları bu borçlar nedeniyle kara listede bulunanların yeniden temiz bir sayfa açmasını istediklerini, borçları yapılandırarak ödeyerek bu aftan faydalanılmasını istediklerini belirtti.

Aftan Yararlanma Şartları Nelerdir?

  • Yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren aftan yararlanmak isteyen kişiler altı ay içinde borcunun tamamını ödeyerek aftan yararlanabilecek.
  • Bu tarihten itibaren ilk altı ay içinde yapılandırmak için başvuranlar yararlanabilecek.

Şartları Yerine Getirmek Yeterli mi?

Tek bir ayrıntı göze çarpıyor; çek, kredi ve kart borçları Bankalar Birliği Risk merkezinde bulunmaktadır. Bu düzenleme de bankaların bu kayıtları dikkate alabileceği belirtilmektedir. Bu uygulama bankaları zorlayan bir husus olmayacaktır.

Sicil Affını Kapsayan Kredi Borçları İçin Cezai Sorumluluk Olacak mı?

Aftan yaralanmayı hak kazanan kişilerin borçlarından dolayı herhangi bir cezai sorumluluğu olmayacağı belirtilmiştir. Mesela bankalar kredi borcundan ötürü süreç başlatıp faiz uygulaması yapıyor aynı şekilde kullandırdıkları kredilerden ötürü herhangi bir ceza işlemi görülmeyecektir.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın