BOTAŞ’ın 2017 Yatırım Programına EPDK’dan Onay Çıktı

0

EPDK, 592 Milyon 318 Bin TL Olarak Belirledi!

BOTAŞ tarafından bu yıl yapılması planlanan doğalgaz iletim şebekesi yatırım programı EPDK’nın onayını aldı. Buna göre BOTAŞ tarafından yapılacak yatırımların tavan tutarı 592 milyon 318 bin TL olarak kayda geçti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, 2017 yılını kapsayacak yatırım programına onay verdi. Bu kapsamda Boru Hatları ve Petrol Taşıma A.Ş. 2017 yılında 592 milyon 318 bin liralık yatırım yapabilecek.

2017 Doğalgaz İletim Şebekesi Yatırım Programı hakkında kurul tarafından alınan karar bu gün Resmi Gazetede yayımlanarak yasallaştı. Konu hakkındaki karar 9 Mart tarihinde düzenlenen toplantı dahilinde alındı. Karar Doğalgaz Piyasası Kanunu ile Doğalgaz Piyasası Lisans Yönetmeliği kapsamında değerlendirildi.  

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, BOTAŞ tarafından hazırlanan “2017 Yılı İletim Şebekesi Yatırım Programı” yatırım tavan miktarını 592 milyon 318 bin TL olarak kararlaştırdı. Bu kapsamda BOTAŞ 2017 yılında bu tavan tutarını aşacak herhangi bir proje üretemeyecek. Bunun yanında BOTAŞ, bu tutarı proje ödenekleri haricinde farklı şekilde kullanamayacak.

EPDK tarafından alınan kararla, BOTAŞ şehir içi dağıtımlarda da yatırım çalışması yürütemeyecek.

Bunların yanı sıra  “2017 Yılı İletim Şebekesi Yatırım Programı” kapsamında yapılacak değişikliklerde EPDK kurulunun onayına sunulacak.

Kurulun onayladığı “2017 Ulusal İletim Şebekesi Yatırım Programı” faaliyetleri iki farklı dönemde EPDK’ya iletilecek. 1 Ocak ve 30 Haziran birinci dönem olarak sayılacak. İkinci dönem ise 1 Temmuz ile 31 Aralık zaman aralığını gösterecek. Söz konusu dönemlerin sonunda gelişim kuruma iletilecek. Gelişim en fazla 30 gün içerisinde kuruma aktarılacak.   

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın