Ana SayfaEkonomiRus Buğdayına Yasak Mı Geldi?

Rus Buğdayına Yasak Mı Geldi?
R

-

Türkiye, Rus Buğdayının En İyi 2. Pazarı!

Türkiye, Rus buğdayını ithalat listesinden çıkardı. Buğdaya yönelik bu yasağın, Rusya’nın bazı tarım ürünlerine uyguladığı ambargo ile ilgili olduğu kaydedildi.

Türkiye ile Rusya arasında gerilime neden olan Rus uçağının düşmesi ardından, siyasi ve ekonomik ilişkiler özellikle son dönemde yeniden normale dönmüştü. Bu kapsamda ülke ile bazı doğalgaz hattı proje imzaları atılmıştı. Rusya Türkiye’den aldığı bazı tarım ürünlerine uyguladığı yasağı kaldıracağını açıklamış, Türk iş adamlarına vize kolaylığı getirmişti.

İthalat lisans listesinden çıkarılan buğday, Rus buğdayı pazarına ciddi kayıplar yaşatacak büyüklükte! Çünkü Türkiye ülkenin en büyük pazarlara arasında yer alıyor.

Rus buğdayının yeni lisanslar arasında yer almadığı da alınan bilgiler arasında bulunuyor. Konuyla ilgili gelen bilgiler arasında, program kapsamında listede bulunmayan ülkelere yüzde 130 oranında gümrük vergisi ödenmesi söz konusu olacak şeklinde bir açıklama yapıldı. Bu oran ise Rus buğdayının ithal edilememesine neden olacak denildi.

Hükümet konuyla ilgili şimdilik herhangi bir açıklama yapmadı. Aynı şekilde Rusya Tarım Bakanlığı da sessizliğini koruyor.

Buğday ithalatı yapan bir girişimci, ithalat lisanslarında Rusya’nın yer almadığını ifade etti. bu nedenle ithalat yapamayacaklarını söyledi.

Tüm gelişmeler yaşanırken, Türkiye Rus buğdayının en iyi alıcısı olarak dikkat çekiyor. Geçen yılın temmuz ayından, yeni yılın ilk ayı sonuna kadar Türkiye’nin ülkeden ithal ettiği buğdayın miktarı hiçte azımsanacak bir miktar değil. söz konusu dönemde Rusya’dan ithal edilen buğday miktarı 1 milyon 900 bin ton olarak kaydedildi.

Özellikle Ağustos ayı sonrasında ülkeden yapılan ithalat ve ihracatta yeniden canlanma gözlemlendi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol