Ana SayfaGündemKredi Kartı Kararı Sert Bir Karar Olarak Değerlendirildi

Kredi Kartı Kararı Sert Bir Karar Olarak Değerlendirildi
K

-

BDDK tarafından bir süre önce alınan ve kart kullanıcılarını yakından ilgilendiren kararın milyonlarca kişinin hayatını etkileyeceğini belirtti. 

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko tarafından yapılan açıklama sonrasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından bir süre önce alınan ve çeşitli tartışmalara neden olan konu hakkında araştırma yapıldı. Bu süreç içerisinde internet alışverişlerinde kullanılan kredi kartlarının artık tüketicilerin talebi karşılığında internet alışverişlerine açık tutulması konusunda yeni bir düzenleme getirilmişti. Bu düzenleme kısa süre içerisinde çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. 

Alınan kararın milyonlarca kart kullanıcısını olumsuz etkileyeceğini ve bu durumun çeşitli tartışmaları beraberinde getireceğini vurgularken bu süreç içerisinde Türkiye’nin dünya üzerindeki en temiz sicile sahip olan ülkelerden birisi olduğunu dile getirdi. Alınan kararın Türkiye için sert bir karar olduğunu değerlendirirken kart kullanımını olumsuz anlamda etkileyeceğini de dile getirdi. Türkiye genelinde ortalama olarak 57 milyon kart kullanan kişi olduğu tespit edildi. Kartların neredeyse tamamı ise 25 milyon kişinin cüzdanlarında yer alıyor. 10 milyon kişinin ise alışverişlerini kredi kartları yardımı ile genellikle internet üzerinden yaptığını düşündüğümü zaman alınan kararın biraz zorlayıcı olacağı düşünülüyor. 

Bankalararası Kart Merkez tarafından yapılan açıklamaların ardından BDDK tarafından alınan kararın bundan sonra kart alması planlanan kişiler için uygulanmasını talep ettiler. Çünkü bu süreçten sonra milyonlarca kart kullanıcısını arayarak ‘Kartınızın internet alışveriş özelliğini kullanıma kapatıyoruz. İsterseniz arayıp açtırabilirsiniz’ demenin ne kadar zahmetli olduğu tartışılırken kart sahiplerinin taleplerini bankalara iletmeleri gerektiği ifade edildi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol